Filip Chudý Rôzne

Považskobystričania, prichádza nová doba: Ako treba vyhadzovať kuchynský odpad?

Na Slovensku začala platiť nová povinnosť, ktoré niektoré mestá už skôr aplikovali, teraz to prichádza aj do Považskej Bystrice.

Ilustračný obrázok k článku Považskobystričania, prichádza nová doba: Ako treba vyhadzovať kuchynský odpad?
Zdroj: TASR/SINC

Samosprávy na Slovensku museli od 1. januára 2021 zaviesť novú povinnosť, ktorou je zber kuchynského bioodpadu. Ukladá to zákon o odpadoch prijatý v parlamente ešte v roku 2019. Týka sa to aj Považskej Bystrice. Tá na svojej stránke informovala, že začiatkom roka 2021 plánujú osloviť domové spoločenstvá a domových dôverníkov s prosbou o pomoc pri spolupráci s distribúciou vrecúšok na kuchynský bioodpad spolu s informačným letákom.

Vrecká

Domácnosti v bytových domoch dostanú bezplatne rolku s 25 kusmi vreciek z kompostovateľného materiálu.

Podobne to vyzerá aj v iných mestách, napr. v Trenčíne už počas decembra roznášali do domácností nielen vrecká, ale k nim aj špeciálny košík na bioodpad. V Považskej Bystrici to bude fungovať tak, že kuchynský bioodpad dáte do vrecka, ktoré vyhodíte do hnedej 240-litrovej nádoby. Tie nájdete na stojisku na komunálny odpad.

Len kompostovateľné

Mesto však upozorňuje, do nich treba hádzať len kompostovateľné vrecká. „Ak už nebudete mať vrecúško zo stopercentne kompostovateľného materiálu, nepoužite hocijaké iné, ale radšej papierové. Ak musíte použiť bežné igelitové vrecko, nevyhoďte ho spolu s obsahom vonku do hnedej nádoby. Bioodpad do nej vysypte a znečistené vrecko dajte do čiernej nádoby na komunálny odpad,“ ozrejmilo mesto s tým, že ďalšie kompostovateľné vrecká na bioodpad si môžete kúpiť na rôznych internetových stránkach.

Čo áno a čo nie?

Do bio vrecka môžeme odložiť zvyšky zeleniny a ovocia z prípravy a konzumácie jedál, vrecúška čaju, kávu a filtre z kávovarov, škrupiny z vajíčok, zvyšky vareného jedla, starý chlieb, pečivo, trus malých domácich zvierat, papierové vrecká znečistené ovocím, maslom džemom, mäso, ryby, mliečne výrobky, vajcia a ich výrobky a zvyšky, potraviny po záruke bez obalov, kvety, listy a odrezky rastlín.

Do bio vrecka určite nepatria potraviny v akomkoľvek obale, obyčajné igelitové vrecia alebo vrecúška. Jogurt či syr po záruke treba tiež najskôr zbaviť obalu a bez neho dať do bioodpadu. A tiež tam nedávajte kuchynské oleje.

Cieľom je dosiahnuť kvalitný certifikovaný kompost. Kuchynský odpad poputuje z hnedej bionádoby do kompostárne, kde musí byť podľa predpisov hygienizovaný a potom prejde kompostovacím procesom. Získa sa tým to, že odpady nepôjdu zbytočne na skládku a šetrí sa tým životné prostredie.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM