Samospráva Rôzne Komunálne voľby

Považskobystričania môžu diskutovať na úvod zastupiteľstva bez súhlasu poslancov

Považskobystrickí poslanci vo viacerých prípadoch hlasovaním rozhodli o tom, že občania mesta nedostanú na zastupiteľstve slovo, pričom neprešli ani návrhy na zmeny. No teraz...

Ilustračný obrázok k článku Považskobystričania môžu diskutovať na úvod zastupiteľstva bez súhlasu poslancov
Zdroj: Dnes24.sk

Obyvatelia Považskej Bystrice budú môcť na zasadnutiach mestského zastupiteľstva diskutovať na začiatku zasadnutia bez toho, aby poslanci rozhodovali o udelení slova. Doteraz bola diskusia na konci zasadnutia. Ako uviedla hovorkyňa mesta Iveta Pagáč Kováčiková, o novinke informoval na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva primátor Karol Janas.

„Občania sa mohli vždy vyjadriť na odborných komisiách, mestskej rade i na zastupiteľstve. Diskusia však bola vždy na konci zastupiteľstva, na čo niektorí občania argumentovali, že sa nemohli vyjadriť skôr, ako boli jednotlivé body prerokované. Ak chceli občania diskutovať k jednotlivým bodom, museli o tom hlasovať poslanci,“ skonštatovala hovorkyňa s tým, že po novom sa ešte pred rokovaním poslancov môžu vyjadriť ku všetkým bodom aj bez súhlasu poslancov.

Ako dodala, prínosom by mal byť aj fakt, že občania nebudú musieť čakať na diskusiu niekedy až niekoľko hodín do konca zasadnutia.

Podľa poslanca Andreja Péliho ide o iniciatívu primátora mesta, ktorý reagoval na skutočnosť, že občanom nebolo na rokovaní zastupiteľstva viackrát udelené slovo. „Túto iniciatívu ja vnímam pozitívne, ale nemôžem sa ubrániť dojmu, že zo strany primátora je to aj predvolebný marketing. Ak mal takú právomoc, mohol ju využiť hneď vtedy, keď vznikol problém s udelením slova občanom,“ skonštatoval Péli s tým, že v minulosti spolu so skupinou poslancov dvakrát navrhovali zmenu rokovacieho poriadku, ktorá by umožnila dať slovo občanom. Zastupiteľstvo návrhy neschválilo.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM