Filip Chudý Rôzne

Považská je hneď o niečo krajšia: Neuveríte, čo všetko našli pri čistení, FOTO

Dobrovoľníci sa rozhodli čistiť Považskú Bystricu, pričom si na úvod vybrali miesto pod mestskou dominantou. Ako to prebehlo?

Ilustračný obrázok k článku Považská je hneď o niečo krajšia: Neuveríte, čo všetko našli pri čistení, FOTO
12
Galéria
Zdroj: Matej Andraško

V sobotu 23. marca sa vybrali dobrovoľníci čistiť kopec pod diaľničnou estakádou v Považskej Bystrici. Akcia s názvom Zelenšia planéta bola súčasťou projektu EyesEarth. „Myslel som si, že nás bude trochu viacej. Nakoniec prišlo okolo desať ľudí a čistili sme približne šesť hodín. Všetko na tom kopci sme ani nestihli vyčistiť, preto sa tam ešte vrátime a dorobíme to,“ povedal iniciátor myšlienky Martin Valjent s tým, že možno to urobia už tento týždeň.

„Nazbierali sme približne 35 vriec odpadu, pričom sme našli naozaj všeličo. Žehliacu dosku, televízor, kanvicu, lyžu atď. Bolo to zaujímavé, čo všetko sme tam objavili. Vyzeralo to, akoby tam bol tiež odpad ešte z čias, keď sa tam robila diaľnica, lebo sme našli aj šalung a pod.,“ opísal.

Podľa jeho slov väčšina účastníkov akcie bola z Považskej Bystrice, ale prišli aj dvaja dobrovoľníci a jeho kamaráti z Tatier. „Keďže ten kopec je prudký, boli sme pri jeho čistení zavesení na lanách a v sedačke. Tiež sme aj separovali. Na kopci sme nazbierali vrecia, potom sme si ich hore vysypali a roztriedili do farebných vriec podľa materiálu, aby aj toto bolo na poriadku,“ ozrejmil Valjent.

Dokým však vrecia stihli byť vyvezené, našiel sa niekto, kto jedno vysypal späť do kopca… „Takéto veci však nemôžu ľudí odradiť zbierať odpadky. Aj keď vedia, že sa nájdu takí, čo to za pár mesiacov zas znečistia,“ doplnil Valjent, ktorý tam plánuje umiestniť aj kôš.

Takéto akcie budú podľa jeho slov pokračovať, najbližšia je naplánovaná na sobotu 6. apríla. „Za cieľ si dáme vyčistiť korytá riek v okolí Považskej Bystrici. Pôjde o lokality Teplanky, Domanižanky a Váhu,“ dodal iniciátor myšlienky, ktorého tešia aj fotky, ktoré mu poslali ďalší ľudia, ktorí inšpiratívne čistili aj iné miesta.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Dobrovoľníci čistili Považskú: Pod estakádou vyzbierali desiatky vriec odpadu
12
Galéria
Zdroj: Matej Andraško

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM