Filip Chudý Rôzne

Považská Bystrica je medzi kritickými okresmi: Hrozia najprísnejšie opatrenia

Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že okres Považská Bystrica sa nachádza medzi kritickými. Je predpoklad, že sa situácia môže zhoršovať.

Ilustračný obrázok k článku Považská Bystrica je medzi kritickými okresmi: Hrozia najprísnejšie opatrenia
12
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Denne na Slovensku podľahne ochoreniu COVID-19 asi 100 ľudí. Počet hospitalizovaných na nový koronavírus stúpol na hodnotu 3 000 ľudí. V piatok (8. 1.) to na tlačovej konferencii na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

Kritické okresy

Podľa sedemdňovej incidencie na stotisíc obyvateľov je na tom veľmi zle okres Nitra, ale veľmi vážna situácia je podľa šéfa rezortu zdravotníctva aj v okresoch Trenčín a Banská Bystrica.

Za nimi nasledujú okresy Ilava, Martin, Považská Bystrica, Bytča, Zlaté Moravce, Hlohovec, Košice, Trnava, Svidník a Bratislava. „Toto sú okresy, kde sa predpokladá, že sa situácia môže zhoršovať. A môžu tam byť postupne vážne nárasty hospitalizovaných v nemocniciach,“ povedal Krajčí.

Čierna farba

Na Covid automate sa okres Považská Bystrica aktuálne nachádza v najkritickejšej čiernej farbe, čo je štvrtý a zároveň najvyšší stupeň varovania.

Ako však upozornil Krajčí, keďže národné limity na ochranu zdravotníckeho systému sú naplnené, čierne je aktuálne celé Slovensko. Čiže aj tie okresy, ktoré majú nižšie stupne varovania. To znamená, že keby to už teraz platilo, máme tu najprísnejšie možné opatrenia. Covid automat určuje sadu opatrení na základe regionálneho epidemiologického rizika, pričom sa vychádza z reálnych údajov o situácii v regióne.

Covidové nemocnice

Podľa ministra zdravotníctva sa mobilita na Slovensku v posledných dňoch veľmi neznížila. Podľa jeho slov nie je ani na úrovni zo začiatku novembra. Okrem vyššej miery hospitalizácie stúpajú aj počty osôb na umelej pľúcnej ventilácii. Tých je síce podľa Krajčího dosť, ale najväčším problémom môže byť práve chýbajúci personál. Situácia v nemocniciach sa však podľa jeho slov môže ešte zhoršiť. Pripustil, že sa možno viacero nemocníc bude musieť pretransformovať výlučne na covidové nemocnice.

Doplnil, že kým minulý týždeň bolo hospitalizovaných 2 896 osôb, tento týždeň ich je 3 142. Na umelej pľúcnej ventilácii je 248 osôb, minulý týždeň to bolo 226 pacientov. Reprodukčné číslo na Slovensku sa pohybuje na úrovni 1 až 1,1.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM