Filip Chudý Kultúra

Považan pred semifinále Zem spieva: Chystajú šou, akú sme ešte nevideli

Považskobystrický folklórny súbor sa dočkal a mieri na priamy prenos semifinále televíznej šou Zem spieva. Akú mal prípravu?

Ilustračný obrázok k článku Považan pred semifinále Zem spieva: Chystajú šou, akú sme ešte nevideli
Zdroj: Matúš Lago

Verejnoprávna televízia odvysiela počas adventných sobotných večerov záverečné časti folklórnej šou Zem spieva. Televíznu oslavu folklóru narušila začiatkom marca po odvysielaní prvého semifinálového kola pandémia nového koronavírusu. Ako informoval PR manažér Stanislav Čačko, v decembri príde šou do finále a diváci spoznajú naživo aj meno víťaza tretej série.

Komplikovaná príprava

Druhé semifinálové kolo (12. 12.) a finálové kolo (19. 12.) šou Zem spieva, v ktorom diváci spoznajú aj absolútneho víťaza tretej série, prinesie verejnoprávna televízia naživo a bez divákov. Folklórny súbor Považan z Považskej Bystrice sa predstaví minimálne v sobotnom semifinále.

„Vzhľadom na situáciu s pandémiou je príprava na semifinále Zem spieva komplikovaná,“ povedal Milan Jankoviech, umelecký vedúci FS Považan.

Testovanie

Podľa jeho slov posledné predstavenie mali koncom februára v Poprade a nácvikov len niekoľko v júni a septembri, pričom ani nie v plnej zostave. „Pôvodne malo byť semifinále začiatkom marca, takže sme si stihli natočiť na video naše pripravené číslo. To sa ukázalo ako kľúčové, lebo vďaka tomu mohli jednotliví interpreti cvičiť aj individuálne. No bez spoločných skúšok to vôbec nie je jednoduché. Lebo to hlavné ladenie samotného čísla resp. choreografie je dôležité na spoločných nácvikoch,“ ozrejmil s tým, že pandémia im to sťažila, ale po otestovaní stíhali dohnať aj toto.

Semifinále sa uskutoční za prísnych hygienických opatrení. „Nik bez negatívneho testu nemôže ísť na nakrúcanie. My sa budeme testovať už v Považskej Bystrici, takže nikto pozitívny nesadne ani do autobusu,“ pripojil Jankoviech.

Nová choreografia

Pre samotné semifinále si Považan pripravil piesne a tance z Praznova a Kostolca. „Je to nová choreografia, ktorá vznikla presne pre semifinále Zem spieva a predstaví sa celý Považan. Nielen tanečná a hudobná zložka, ale aj ženská a mužská spevácka skupina,“ doplnil umelecký vedúci súboru.

„Spolu nás bude na javisku viac ako 50. Teda pokiaľ pandémia nerozhodne inak. Budeme veľmi radi ak nás budú ľudia sledovať aspoň na diaľku a podporia nás svojím SMS hlasom,“ dodal.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Považan to vie poriadne roztočiť.

OBRAZOM: Folklórny súbor Považan z Považskej Bystrice
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM