Filip Chudý Samospráva

Poslanci prijali dôležitý dokument: Doprava v Považskej by sa mohla zlepšiť!

Mestskí poslanci sa zaoberali budúcnosťou verejnej dopravy v našom meste. Bol prijatý dokument, ktorý odhaľuje jej slabiny a prináša riešenia.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci prijali dôležitý dokument: Doprava v Považskej by sa mohla zlepšiť!
Zdroj: Dnes24.sk

Na minulotýždňovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici sa poslanci zaoberali aj Plánom dopravnej obslužnosti mesta Považská Bystrica, ktorý vypracovala v zmysle zákonov o cestnej doprave a o doprave na dráhach Katedra cestnej a mestskej dopravy, ktorá je súčasťou Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov na Žilinskej univerzite v Žiline.

Poslancami bol tento plán prijatý bez väčších námietok a prakticky jednohlasne. Plán dopravnej obslužnosti je podkladom na udeľovanie dopravných licencií, na uzatváranie zmlúv o službách a na zostavovanie cestovných poriadkov. „Existencia Plánu dopravnej obslužnosti je aj podmienkou pre čerpanie nenávratných finančných prostriedkov z eurofondov,“ uviedla hovorkyňa nášho mesta Iveta Kováčiková s tým, že v rámci jeho vypracovania pre naše meste sa okrem zákonov vychádzalo aj zo strategických dokumentov mesta, ako sú: Program rozvoja mesta Považská Bystrica na roky 2016 – 2022, Územný plán rozvoja mesta Považská Bystrica a Generel dopravy mesta Považská Bystrica.

„Plán dopravnej obslužnosti vychádza z podrobnej analýzy súčasného stavu a potencionálneho dopytu po dopravných službách. Tiež hodnotí aj súčasnú úroveň poskytovaných dopravných služieb a porovnáva ich s požiadavkami na tieto služby a navrhuje rámcové postupy zamerané na skvalitňovanie služieb v tejto oblasti,“ povedala Iveta Kováčiková.

Ako ďalej uviedla, sú v ňom aj rozobraté ciele a zámery riešenia nepomeru dopytu a ponuky, vrátane potreby investícií do vozového parku, do technickej základne alebo do organizácie a trás autobusových liniek. Samostatná časť sa venuje riešeniu súbežnej dopravy, zabezpečeniu koordinácie a nadväznosti na železničnú dopravu, prípadne prímestskú autobusovú dopravu.

Analýza sa zameriava na oblasť obyvateľstva mesta a okresu Považská Bystrica, vekovú a vzdelanostnú štruktúru, sieť materských, základných, stredných škôl, lokalizáciu zdravotníckych zariadení a hospodársko-ekonomické charakteristiky mesta. „V závere Plán dopravnej obslužnosti mesta Považská Bystrica obsahuje rámcové organizačno-technické opatrenia, z ktorých by bolo potrebné v budúcnosti vychádzať pri plánovaní konkrétnych činností a z ktorých treba vychádzať pri budúcom rozhodovaní,“ doplnila mestská hovorkyňa.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Zmena pri prideľovaní mestských bytov v Považskej? Primátor s takouto úvahou

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM