Samospráva

Poslanci budú kontrolovať mestské podniky: Toto im odkazuje primátor

Vedenie mesta Považská Bystrica sa rozhodlo, že pre vlastných poslancov pripraví otvorené dozorné rady vo všetkých spoločnostiach mesta, čím chce ukázať svoju transparentnosť.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci budú kontrolovať mestské podniky: Toto im odkazuje primátor
Zdroj: TASR

Považská Bystrica sa rozhodla urobiť ďalší krok, aby bola transparentnejšia. „Vedeniu mesta Považská Bystrica dlhodobo záleží na otvorenej a transparentnej samospráve. V roku 2014 získal Mestský úrad v Považskej Bystrici certifikát manažérstva kvality podľa normy STN EN ISO 9001:2009. Jedným z jeho ukazovateľov je okrem iného aj transparentné nakladanie s finančnými prostriedkami, hlavne pri verejných obstarávaniach,“ informovala hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková.

Začne sa v MŠK

„Považská Bystrica už niekoľko rokov dbá na otvorenosť a transparentnosť. Dôkazom toho je zverejňovanie zmlúv, faktúr či objednávok nad rámec zákona, zavedenie protikorupčnej linky a mnoho ďalších opatrení. Radnica sa však stále v tomto smere snaží napredovať. Aj z toho dôvodu pripravila pre poslancov otvorené dozorné rady vo všetkých spoločnostiach mesta. Prvá sa bude konať 19. mája v Mestských športových kluboch,“ povedala hovorkyňa Považskej Bystrice.

Dozorné rady budú v týchto podnikoch

„Rozhodli sme sa, že v priebehu mája a júna zvoláme otvorené dozorné rady Mestských športových klubov, Mestskej dopravnej spoločnosti a Mestských lesov tak, aby sa ich mohli zúčastniť všetci poslanci. Okrem toho bude podobné stretnutie aj v príspevkovej organizácii mesta – v PX Centre,“ vyjadril sa primátor Považskej Bystrice Karol Janas.

Poslanci žiadajú podrobnosti

„Časť poslancov dlhodobo žiada podrobné informácie o činnosti mestských spoločností a my nevidíme žiaden dôvod, aby sme im niečo tajili. Našim cieľom je, aby fungovali otvorene a transparentne. Od samotného zvolenia mestského zastupiteľstva sme pristupovali k tomuto kroku zodpovedne. Dozorné rady všetkých týchto spoločností, ktoré majú za úlohu ich podrobne kontrolovať, sme kreovali tak, aby v nich mali zastúpenie opoziční poslanci,“ povedal Karol Janas.

K dispozícii budú aj konatelia

Jednotlivé otvorené dozorné rady radnica zvolá v sídlach samotných spoločností. „Poslanci budú mať k dispozícii nielen konateľov, ale aj odborných pracovníkov, účtovníkov, personálne doklady. Na webových stránkach týchto spoločností sa tiež zverejnia výročné správy tak, aby k nim mal prístup skutočne každý občan tohto mesta. Primátor mesta verí, že poslanci si nájdu čas a pripravované otvorené dozorné rady navštívia. Takto sa podľa neho budú môcť dozvedieť absolútne všetky informácie,“ referovala hovorkyňa mesta.

Odkaz primátora poslancom

„Byť poslancom je obrovská zodpovednosť a záväzok zároveň. Nie je to o tom prezentovať tento záväzok len vtedy, keď sa rozsvietia televízne kamery na mestskom zastupiteľstve či o vypisovaní po sociálnych sieťach. Cieľom nás všetkých by malo byť urobiť niečo pre toto mesto a ľudí, ktorí v ňom žijú,“ dodal Janas.

Môže vás zaujímať:

Mestský úrad prešiel auditom systému manažérstva kvality: Čo nové sa zapracovalo?

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM