Filip Chudý Kultúra Video

Pochovávanie basy v Považskej Bystrici: Fašiangová veselica na FOTO a VIDEO

Koniec fašiangového obdobia so sebou prináša aj ľudové zábavy. Jedna taká sa konala aj v centre Považskej Bystrice.

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Fašiangy napísali svoju bodku a Popolcovou stredou sa začína v cirkvi 40 dní trvajúci pôst až do Veľkého piatku. V Považskej Bystrici záverečný fašiangový deň už tradične patril podujatiu Fašiangy v meste pred kinom Mier.

Hlavným bodom bol približne hodinový kultúrny program, počas ktorého sa starala o náladu hudobná skupina Bonus z Podskalia, po ktorej nasledoval vrchol celého podujatia, ktorým bolo tradičné pochovávanie basy. To malo na starosti Mestské folklórne štúdio v Považskej Bystrici, konkrétne jeho súbor Seniorpovažan.

Vajíčka na dračku

Riaditeľka organizujúceho PX Centra Anna Kardošová uviedla, že počasie podujatiu prialo, čo uľahčilo prípravné práce. „Už skôr pred programom sme teda mohli začať navodzovať správnu atmosféru. A to vďaka dvom predajným stánkom. Ponúkali sa zabíjačkové špeciality, pričom na ne bol stále rad už od 10.30 h,“ priblížila.

Tiež sa ponúkali syrové výrobky. „Spojili sme to aj s predajom z dvora. Domáce vajíčka však išli na dračku. To nás poučilo, aby ich nabudúce bolo v ponuke ešte viac,“ pripojila riaditeľka PX Centra.

Radosť z masiek

Už druhý rok za sebou vyzvali organizátori návštevníkov, aby prišli na podujatie v maskách. „Videli sme nejaké, preto veríme, že aj v meste sa to rozbehne, ako je to napr. v obciach a prímestských častiach. Masky patria k ľudovým tradíciám, preto ma teší, že v nich niektorí prišli,“ doplnila Kardošová s tým, že aj takéto veci pomáhajú v podpore a rozvoju folklóru.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Pozrite si aj zábery z podujatia.

Fašiangy v Považskej Bystrici na FOTO
30
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM