Filip Chudý Rôzne

Po SMRTI mladej ženy Slovinsko stoplo vakcínu Janssen: V Považskej ňou očkujú!

Po potvrdení od expertov, že žena zomrela na následky po podaní vakcíny Janssen, ju Slovinsko vyradilo. Na Slovensku ju však stále dostať.

Ilustračný obrázok k článku Po SMRTI mladej ženy Slovinsko stoplo vakcínu Janssen: V Považskej ňou očkujú!
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Slovinsko v utorok oznámilo, že už nebude používať vakcínu od spoločnosti Johnson & Johnson proti ochoreniu COVID-19. Stalo sa tak po tom, čo experti v utorok potvrdili, že 20-ročná žena zomrela na následky podania vakcíny od tejto spoločnosti. Informovala o tom agentúra AFP.

Smrť po vakcíne

Slovinsko pozastavilo očkovanie vakcínou Janssen v septembri po tom, čo žena zomrela na krvácanie do mozgu a krvné zrazeniny len niekoľko dní po očkovaní.

Odborná komisia v správe potvrdila, že žena zomrela na následky imunitnej trombotickej trombocytopénie vyvolanej vakcínou.

„Dočasné pozastavenie očkovania vakcínou Janssen, ktoré platí doteraz, sa stane trvalým,“ vyhlásil minister zdravotníctva Janez Poklukar na tlačovej konferencii po tom, čo komisia zverejnila svoje zistenia.

Viac správ zo Slovenska

V kraji len v Považskej Bystrici

Na Slovensku sa však táto vakcína naďalej podáva, dokonca aj priamo v Považskej Bystrici.

V Nemocnici s poliklinikou Považská Bystrica ju podávali počas nedele 5. decembra vo vakcinačnej ambulancii. Podľa očkovacieho programu zverejnenom na stránke rezortu zdravotníctva od 4. do 10. decembra ju podávajú aj v iných kútoch Slovenska, najviac v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji. V Trenčianskom kraji v tomto období však len v považskobys­trickej nemocnici.

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Protesty v Slovinsku

Slovinsko „s najväčšou pravdepodobnosťou“ prestane používať aj vakcínu od spoločnosti AstraZeneca, uviedla vedúca skupiny vládnych poradcov v oblasti očkovania Bojana Beovičová. Očkovacia látka od firmy AstraZeneca využíva technológiu vírusových vektorov podobne ako vakcína Janssen a spájajú sa s ňou tiež zriedkavé prípady výskytu krvných zrazenín.

Niekoľko dní po očkovaní vakcínou Janssen zomrela v máji aj manželka istého slovinského diplomata pôsobiaceho v Paríži.

Od septembra sa v Slovinsku zúčastnili na protestoch proti protipandemickým obmedzeniam a plánom zaviesť povinné očkovanie tisíce ľudí. Asi 54 percent z dvoch miliónov obyvateľov tejto krajiny je plne zaočkovaných.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Správy z Považia

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM