Filip Chudý Rôzne

Petícia za zachovanie spojov MHD v Považskej: Podpísali ju už stovky ľudí

Považskobystričania sa nechcú zmieriť s tým, akým spôsobom im budú zoškrtané linky a spoje MHD. Vznikla už aj petícia.

Ilustračný obrázok k článku Petícia za zachovanie spojov MHD v Považskej: Podpísali ju už stovky ľudí
Zdroj: Dnes24.sk

Medzi Považskobystričanmi rezonuje téma radikálneho škrtania spojov v našej mestskej hromadnej doprave, keďže podľa návrhu nového cestovného poriadku platného od 1. marca bude vyškrtnutá takmer tretina spojov (31 %), pričom tri linky (10, 32, N3) budú úplne zrušené. Vyvolalo to búrlivé reakcie, pričom sa vytvorila už aj petícia za zachovanie rozsahu spojov MHD v Považskej Bystrici. V petičnom výbore sú Tomáš Bořuta a Iva Semančíková.

„Zaregistrovali sme, že veľa občanov Považskej Bystrice je nespokojných s radikálnym škrtaním spojov MHD. Osobne si myslíme, že je to aj neprípustné. Týmto teda chceme dať vedeniu mesta najavo, koľko ľudí s tým je nespokojných. A aby sa začalo rokovať o tom, ako zmeniť tento grafikon,“ povedal Bořuta.

Ako ďalej uviedol, petíciu radi odovzdajú vedeniu mesta na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve, ktoré je naplánované na 28. februára, keď sa má rozhodovať o zmenách, ktoré sú s tým spojené. Na zastupiteľstvo môže prísť každý Považskobystričan, aby vyjadril svoj názor verejne, resp. si pozrel, ako o tom poslanci rozhodnú.

Petícia za zachovanie rozsahu spojov MHD v Považskej Bystrici začala vo štvrtok 21. februára. Dá sa podpísať v tlačenej papierovej verzii, ktorá sa už rozširuje medzi obyvateľmi Považskej Bystrice. A od piatka 22. februára sa dá petícia podpísať už aj online, pričom tak môžete urobiť, ak kliknete na tento odkaz. Treba si však dávať pozor, aby ste nepodpisovali duplicitne aj hárok aj online petíciu, stačí iba raz.

„Nepočítali sme, že koľko presne sa vyzbieralo podpisov v prvý deň. Ale počas prvej chvíle, čo sa to podpisovalo, sa zaplnilo asi 15 hárkov, pričom na jednom je 25 podpisov, čiže za prvý deň sme niekde na úrovni 350 podpisov,“ hovorí Bořuta.

Ten zastáva názor, že tento stav so škrtaním spojov nemusí byť konečným riešením. „Stačí, aby si mesto konečne priznalo svoju chybu, začalo o nej s verejnosťou komunikovať, prizvalo odborníkov k stolu a začala sa nelichotivá situácia riešiť,“ dodal.

Znenie petície

„My, dolu podpísaní občania, nesúhlasíme s radikálnym škrtaním spojov MHD v Považskej Bystrici, bez predošlej verejnej a odbornej diskusie a žiadame o zachovanie rozsahu liniek, spojov a zastávok, ako platia podľa grafikonu do 28.02.2019. Sme presvedčení, že takéto radikálne zásahy môžu vážnym spôsobom zhoršiť kvalitu života v meste. Zároveň žiadame, aby prípadné budúce zmeny boli vždy najskôr predmetom diskusie s verejnosťou a odborníkmi.“

Podľa považskobystrického viceprimátora Petra Máťoša je hlavným dôvodom škrtania nariadenie Európskej komisie, podľa ktorého môže mať prepravca, s ktorým uzatvorí mesto zmluvu priamo, maximálne 23 autobusov a ročný obrat maximálne dva milióny eur. Ročný obrat Mestskej dopravnej spoločnosti (MDS) je podľa neho momentálne asi 2,7 milióna eur. Mesto má v akciovej spoločnosti MDS 34-percentný podiel. Viac v linku nižšie.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Búrlivé bolo už minulé zastupiteľstvo (viď video), ďalšie môže byť ešte zaujímavejšie…

Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM