Filip Chudý Rôzne Video

Okresný súd v Považskej Bystrici sa sťahuje: Dokedy potrvá presun? VIDEO

Považskobystričania si budú musieť zvyknúť, že okresný súd bude sídliť na novej adrese. Poznáme termín otvorenia súdu v novej budove.

Zdroj: Dnes24.sk

Ako sme vás už informovali, minister spravodlivosti Slovenskej republiky Gábor Gál odvolal predsedníčku Okresného súdu Považská Bystricu Helenu Loduhovú z funkcie. Dôvodom odvolania boli podľa slov hovorkyne Ministerstva spravodlivosti SR Zuzany Drobovej závažné manažérske zlyhania, konkrétne pri finalizácii kúpy budovy pre Okresný súd Považská Bystrica a následne aj pri príprave presťahovania súdu do novej budovy.

Súd na Školskú ulicu

Nákup novej budovy realizoval podľa Drobovej priamo Okresný súd v Považskej Bystrici, ktorý je organizáciou s právnou subjektivitou. „Ministerstvo spravodlivosti SR na ten nákup iba vyčlenilo rozpočtové prostriedky v celkovej výške 4 284 440,78 eur podľa finálneho návrhu riešenia priestorovej situácie z okresného súdu, ktoré prostredníctvom Krajského súdu Trenčín pridelilo Okresnému súdu Považská Bystrica,“ doplnila hovorkyňa s tým, že ďalšie otázky máme smerovať priamo na okresný súd.

Jeho podpredseda Róbert Jankovský, ktorý teraz súd vedie, nám cez Michala Turáka z Krajského súdu v Trenčíne potvrdil, že „áno, Okresný súd Považská Bystrica kúpil v mesiaci december 2019 budovu LUXOR na Školskej ulici v Považskej Bystrici (niektorí ju volajú aj bývalý SIPOX).“

Kto ju vybral?

Ide o čerstvo zrekonštruovanú budovu s hrdzavým nádychom, ktorá sa nachádza hneď vedľa evanjelického kostola a v tesnej blízkosti polície, škôl a pamätníka. Na otázku, čo rozhodlo pre túto budovu a či boli v hre aj iné (v minulosti sa napr. hovorilo o prechode súdu do budovy bývalej vojenskej správy), Jankovský nevie odpovedať, pretože uvedená vec nespadala do jeho kompetencie.

„Podľa informácií, ktoré má od bývalej predsedníčky Okresného súdu Považská Bystrica, výber budovy LUXOR na Školskej ulici v Považskej Bystrici bol v kompetencii Ministerstva spravodlivosti SR,“ tlmočil odpoveď Turák.

Termín presťahovania

Vie sa však už, kedy by mal byť súd presťahovaný. „V súčasnej dobe prebieha fáza sťahovania Okresného súdu Považská Bystrica do nových priestorov na Školskej ulici v Považskej Bystrici s tým, že termín ukončenia sťahovania a sprevádzkovania súdu je predbežne určený na 20. februára 2020,“ pripojili zo súdu.

Okresný súd doteraz sídlil v Administratívnej budove štátnych orgánov (ABŠO) spolu s okresnou prokuratúrou. Zaujímalo nás preto, či sa aj tá bude sťahovať. „Okresná prokuratúra Považská Bystrica sa neplánuje sťahovať,“ informoval hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne Marián Sipavý.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM