Filip Chudý Rôzne

Odbornosť, prístup, záchrana životov... Veľké ocenenie do nemocnice v Považskej

Aj do považskobystrickej nemocnice putuje historicky prvá Cena Trenčianskeho samosprávneho kraja. Kto ju získal?

Ilustračný obrázok k článku Odbornosť, prístup, záchrana životov... Veľké ocenenie do nemocnice v Považskej
8
Galéria
Zdroj: HTO NsP v Považskej Bystrici

Tri osobnosti a jeden kolektív z nášho kraja sa stali historicky prvými držiteľmi ocenenia Cena Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Nás môže tešiť, že Cenu TSK udelili v pondelok 14. mája aj kolektívu Hematologicko-transfúzneho oddelenia (HTO) Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici za výnimočné zásluhy v oblasti darcovstva krvi v považskobys­trickom regióne. Župný úrad pritom zaevidoval celkovo až 36 návrhov na udelenie ocenení, z ktorých špeciálna komisia a krajskí poslanci vybrali štyri víťazné návrhy.

„Bola som milo prekvapená, že vôbec niekto si všimol našu prácu a že ocenil niečo, čo robíme. Práca, ktorú robíme na HTO, je tak trochu anonymná, ale sme vo veľkej miere pomocníci pre všetky klinické oddelenia, ktoré sa dostávajú do styku s chorým človekom,“ priblížila primárka považskobystrickej HTO Marta Kavecká.

HTO nie je podľa nej iba transfúzna stanica. Pozostáva z ambulancie, hematologického stacionára, laboratória a transfúznej stanice. „Naša práca je taká všestrannejšia. My vidíme zdravých ľudí, ktorí nám prídu darovať krv, ale vidíme aj chorých s onkologickými ochoreniami, ktorých sa snažíme liečiť. Práve tá krv, ktorú si my vyrábame, pripravujeme, spracujeme a podávame chorým ľuďom, nám slúži aj liečebne,“ zdôraznila Kavecká.

Toto ocenené oddelenie si začiatkom roka 2017 pripomenulo významné výročie – 30 rokov od svojho vzniku. Odvtedy prešlo oddelenie mnohými zmenami, pribudlo nové moderné technické vybavenie a pod šikovnými rukami zdravotníckeho personálu sa vystriedalo viac ako 90-tisíc darcov. Pre prvých darcov otvorilo HTO svoje brány presne 13. januára 1987. V tento deň darovalo svoju krv sedem zdravotníkov a 29 pracovníkov Považských strojární. Vďaka vytvoreniu HTO už viac nemuseli darcovia z Považskej Bystrice a blízkeho okolia za týmto účelom dochádzať do Ilavy.

Vtedajšou primárkou oddelenia bola Oľga Grznárová. S pribúdajúcimi modernými prístrojmi sa sprísňovali aj pravidlá odberu krvi, ktoré určovali nové smernice a nariadenia. Všetky zmeny, ktorými počas 30 rokov existencie oddelenie prešlo, realizoval kolektív zdravotníckeho personálu. „Ten svojou odbornosťou a zodpovedným prístupom k práci pomáhal a každodenne pomáha pri záchrane ľudských životov. K vykonávaniu svojho povolania pristupujú s nadšením a ochotou, za čo si zaslúžia uznanie nás všetkých. Krédom pracovníkov HTO pod vedením primárky Marty Kaveckej je pracovať s ľuďmi ľudsky a s odobratou krvou čo najbezpečnejšie,“ znie zdôvodnenie na udelenie Ceny TSK. Návrh na ocenenie predložila zástupkyňa novinárskej obce z Považskej Bystrice Miluša Kollárová.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Cena TSK aj pre Hematologicko-transfúzne oddelenie považskobystrickej nemocnice
8
Galéria
Zdroj: Nemocnica s poliklinikou PB

Foto: ilustračné (Kolektív HTO)

Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM