Správy

Ochranári o útoku medveďa pri Domaniži: Správa o vytrhnutí kusu stehna je HOAX

Zásahový tím vykonal aj obhliadku miesta, kde sa útok odohral. Medvede sa podľa ochranárov do lokality naučili chodiť kvôli nesprávne zabezpečenému odpadu.

Ilustračný obrázok k článku Ochranári o útoku medveďa pri Domaniži: Správa o vytrhnutí kusu stehna je HOAX
Zdroj: TASR/Miroslav Košírer

Útok medveďa na taxátora, ku ktorému došlo v pondelok (1. 8.) popoludní pri Domaniži v okrese Považská Bystrica v Strážovských vrchoch, preverili i odborníci zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR v tejto súvislosti v utorok dementovala medializované informácie o tom, že medveď pracovníkovi vyhryzol stehno. Muža po ambulantnom ošetrení prepustili do domácej starostlivosti. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu ŠOP Kristína Bocková.

Prečítajte si tiež

Ako k útoku došlo?

„Ku kolízii došlo počas výkonu práce – mapovaní lesných porastov v časti Hodoň. Medveď spôsobil lesnému pracovníkovi rany, poškriabania a tiež zlomeninu prsta. Bezpečnostný sprej proti medveďom, ktorý mal muž pri sebe, nestihol použiť,“ pripomenul odbor komunikácie a propagácie ŠOP.

Zranenému potom prišli na pomoc kolegovia, ktorí pracovali v tejto oblasti, muža ambulantne ošetrili a prepustili do domácej liečby.

„Informácia šíriaca sa médiami o vytrhnutí kusu stehna je hoax, ktorý, žiaľ, rozšírili mnohé médiá. Poškodený má nárok na náhradu škody, keďže ide o živočícha určeného zákonom o ochrane prírody a krajiny,“ doplnili ochranári.

Naučili sa tam chodiť?

Zásahový tím ŠOP vykonal obhliadku miesta kolízie spolu so starostom obce. „Miesto sa nachádzav blízkosti horárne, niekoľko kilometrov vzdialenej od obce. Oblasťou prechádza lesná cesta, no nejde o turistický chodník. Územie je v prvom stupni ochrany prírody a krajiny,“ priblížil odbor.

Pracovníci správy chránenej krajinnej oblasti v minulosti podľa ŠOP SR v tejto oblasti upozorňovali na nesprávne zabezpečený komunálny odpad, ktorý bol uskladnený vo vykopanej jame neďaleko horárne. „Po nahlásení došlo v spolupráci s obcou k urýchlenej náprave, no medvede sa už do oblasti horárne naučili chodiť,“ tvrdia ochranári.

Aj vzhľadom na túto udalosť ŠOP apeluje na obozretnosť prevažne v lesnom teréne. „Naďalej platí výzva, aby občania pri zaregistrovaní medveďov, ktoré sa vyskytujú blízko ľudských obydlí, túto situáciu ohlásili na linky tiesňového volania alebo Zásahovému tímu pre medveďa hnedého na telefónnom čísle 0903 201 879,“ pripomenula ŠOP.

Informácie o tom, ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné aj na webe Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM