Filip Chudý Samospráva

Obrovská suma na MHD v Považskej: Ako vzniká taká veľká strata?

Považskobystrická MHD aj v roku 2017 má produkovať stratu, ktorú musí vykryť mestská pokladnica. Koľko odíde z rozpočtu?

Ilustračný obrázok k článku Obrovská suma na MHD v Považskej: Ako vzniká taká veľká strata?
Zdroj: Dnes24.sk

Na minulotýždňovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici poslanci okrem iného prakticky jednohlasne schválili návrh dodatku k zmluve o spolupráci pri zabezpečovaní dopravy a o výkone vo verejnom záujme v mestskej autobusovej doprave (MHD) na území nášho mesta. Tento dodatok sa uzatvára každý rok najneskôr do 31. marca, pričom zohľadní zastupiteľstvom schválený objem finančných prostriedkov z rozpočtu mesta pre dopravcu.

V dodatku sa spresňuje objem objednávaného dopravného výkonu (pre rok 2017 je to 1 265 000 km) a výška preukázanej straty (doplatku) dopravcu. MHD v Považskej Bystrici zabezpečuje Mestská dopravná spoločnosť (MDS), ktorá pri výkone vo verejnom záujme (napr. autobusy pre ľudí v prímestských častiach na cestu do a zo škôl a práce) produkuje stratu, ktorú jej mesto každoročne uhrádza. Pre rok 2017 je v rozpočte schválená v objeme 1 392 870 eur. Na minulý rok bolo v rozpočte určených na vykrytie straty vo verejnom záujme 1,342 milióna eur, pričom skutočná strata bola 1,51 milióna eur.

„Zmluva tiež zakotvuje, že sa spočítajú zálohy, porovnajú sa so skutočnosťou (rozdiel medzi ekonomicky opodstatnenými nákladmi a tržbami z cestovného) a mesto do 90 dní doplatí MDS rozdiel. Mesto tak za minulý rok doplatí 176 000 eur,“ uviedol prednosta mestského úradu Anton Martaus.

Aby mestská dopravná spoločnosť fungovala bez dotácie, museli by byť podľa slov primátora Karola Janasa aj ceny lístkov v MHD vyššie, mesto však má záujem, aby Považskobystričania mestskú dopravu využívali, preto je k dispozícii aj zľavový systém, ktorý zabezpečuje lacnejšie cestovanie držiteľom dopravnej karty, žiakom, seniorom a zdravotne postihnutým.

„Celý doplatok, ktorý na týchto lístkoch vzniká, dopláca mesto, je však našou povinnosťou, aby sme ľuďom uľahčili cestovanie po meste,“ uviedol primátor s tým, že je tiež treba si uvedomiť, že naše mesto je excentricky postavené, máme 11 prímestských častí a práve do nich často jazdia nenaplnené autobusy, no aj tam musia zabezpečiť dopravu.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Putuje k nám slušný balík peňazí: Ako s ním chce naložiť považská radnica?

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM