Filip Chudý Rôzne

Nový rebríček je vonku: Odhaľuje, ako je na tom Považská s finančným zdravím

Ako je na tom naše mesto s finančným zdravím? To približuje nový rebríček, ktorý vzišiel z dielne INEKO. Aký má Považská Bystrica dlh?

Ilustračný obrázok k článku Nový rebríček je vonku: Odhaľuje, ako je na tom Považská s finančným zdravím
Zdroj: Dnes24.sk

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zostavil analýzu finančnej stability slovenských miest po zahrnutí údajov o hospodárení za rok 2018. „Podľa novšej metodiky na meranie dlhu bolo ku koncu roka 2018 najzadlže­nejším mestom Modrý Kameň s dlhom vyše 70 %. Po zahrnutí všetkých ukazovateľov hospodárenia najlepšie hodnotíme Svätý Jur a Dubnicu, najhoršie Myjavu,“ píše sa na webe INEKO.

Na ňom sa ďalej uvádza, že komplexný pohľad na hospodárenie samospráv poskytuje skóre finančného zdravia, ktoré INEKO zostavuje na základe vlastnej metodiky a ktoré zahŕňa viaceré kľúčové ukazovatele hospodárenia. „Samosprávy môžu dosahovať skóre na intervale 0 až 6 bodov, kde hodnoty nad 3 body naznačujú, že mesto je prevažne zdravé, pričom jeho finančnú stabilitu opisuje práve dosiahnuté skóre. Čím vyššie skóre, tým lepší výsledok pre mesto,“ ozrejmili.

Priemerná známka finančného zdravia za všetky mestá sa medziročne nezmenila, ostala na hodnote 4,41 bodu. Z toho 63 miest získalo známku „výborné finančné zdravie“ (skóre nad 5 bodov), ďalších 73 miest dosiahlo „dobré finančné zdravie“ (medzi 4 a 5 bodmi), „dostatočné finančné zdravie“ majú tri mestá (medzi 3 a 4 bodmi) a len Myjava má podľa INEKO „nedostatočné finančné zdravie“ (pod 3 body).

Mesto Považská Bystrica sa spomedzi všetkých 140 slovenských miest nachádza na 125. priečke rebríčka finančnej stability INEKO so známkou 4,50. Považská Bystrica mala podľa INEKO celkový dlh za rok 2018 31,47 %, v roku 2017 to bolo 30,20 %. Dlh na jedného obyvateľa je podľa analýzy 210 eur.

Pre porovnanie, neďaleký Púchov je na 71. pozícii. Celkový dlh má 37,93 %, dlh na obyvateľa je 319 eur a finančné zdravie 4,97. Ilava je 31., celkový dlh má 18,47 %, dlh na obyvateľa je 133 eur a finančné zdravie 5,20. Nová Dubnica je 86., celkový dlh má 26,53 %, dlh na obyvateľa je 158 eur a finančné zdravie 4,87. Dubnica nad Váhom, ako ďalší člen bývalého Považskobystrického okresu, podľa analýzy nemá dlh. Finančné zdravie má 5,95 a patrí jej v rebríčku všetkých 140 slovenských miest druhá pozícia.

INEKO tiež zostavilo rebríček pozostávajúci z ukazovateľov finančnej stability len pre 50 najväčších miest na Slovensku. V ňom sa Považská Bystrica nachádza na 43. mieste. Prvá priečka v ňom patrí Dubnici nad Váhom, posledná päťdesiata Bratislave.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM