Filip Chudý Rôzne Video

Nemocnica je pripravená aj na najhoršie: Koľko pacientov mala pozitívnych? VIDEO

Považskobystrická nemocnica má zakonzervované COVID oddelenie, keby bolo najhoršie. Ako dopadli testy personálu?

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Aktuálna situácia v Nemocnici s poliklinikou (NsP) Považská Bystrica je stabilizovaná. Povedal to po zasadnutí (30.9.) krízového štábu mesta jej riaditeľ Igor Steiner. „Fungujeme v neobmedzenom režime a poskytujeme takú starostlivosť, akú aj dlhodobo,“ pripojil.

Stret s COVID-19

„Treba však povedať, že každý deň sa stretávame s podozreniami alebo priamo s potvrdeniami prípadov COVID-19 v nemocnici. Prispôsobili sme tomu prevádzku. Pacienti sú teda testovaní. Ak sú pozitívni, sú odosielaní do Fakultnej nemocnice (FN) Trenčín. Tí, čo s nimi prišli do kontaktu, sú otestovaní, čiže aj personál nemocnice,“ vysvetlil situáciu riaditeľ považskobystrickej nemocnice.

„Zatiaľ ani jeden člen personálu nemocnice nemal pozitívny test. Čiže nosenie ochranných pomôcok má význam,“ povedal Steiner.

Ako ďalej doplnil, k 30. septembru boli diagnostikovaní na COVID-19 ôsmi pacienti nemocnice, z toho štyria v prvej vlne. „Za krátke obdobie druhej vlny už máme tiež štyroch. Kto z nich musel byť hospitalizovaný, ten išiel do FN Trenčín, ktorí mohli byť prepustení, tí išli do domáceho ošetrenia,“ ozrejmil.

Zakonzervované oddelenie

Väčšina takých pacientov nemocnice bola testovaná preto, že mali pozitívneho v rodine alebo v okolí, no nemali klinické príznaky. „Mali sme aj pacienta, ktorý bol hospitalizovaný kvôli zápalu pľúc, pričom sa uňho dokázal COVID-19. Jedno väčšie testovanie sme mali v rámci onkologických ambulancií, kde sprievod nášho pacienta bol pozitívne testovaný. K nákaze personálu nedošlo, ale jeden pacient odtiaľ bol pozitívne testovaný, ale bez klinických príznakov,“ doplnil Steiner.

Pozitívni pacienti na nový koronavírus teda nezostávajú v NsP Považská Bystrica. „Ak sa situácia výrazne zhorší a kapacity v Trenčíne sa naplnia, máme v nemocnici zakonzervované COVID oddelenie ešte z prvej vlny. Sme schopní ho kedykoľvek otvoriť a pacientov tam mať pod kontrolou,“ dodal riaditeľ nemocnice.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM