Rôzne

Náročná stavba železnice pri Považskej: Subdodávateľov chráni banková záruka

Najzložitejšia stavba našich železníc počas samostatnosti, ktorá prebieha pri našom meste, je náročná aj finančne. Ako je to s plnením záväzkov?

Ilustračný obrázok k článku Náročná stavba železnice pri Považskej: Subdodávateľov chráni banková záruka
Zdroj: TASR

Subdodávatelia podieľajúci sa na modernizácii železničnej trate na rýchlosť 160 kilometrov za hodinu v úseku Púchov – Považská Teplá sú chránení bankovou zárukou. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) to prvýkrát zmluvne zakotvili so zhotoviteľom stavby – Združením Nimnica. Podľa generálneho riaditeľa ŽSR Martina Erdössyho banková záruka predstavuje 20 % z ceny plnenia subdodávateľa.

„Mechanizmus je nastavený tak, že združenie muselo zložiť 20-% záruku z objemu subdodávok a prakticky každý štvrťrok musí deklarovať, že nemá záväzky voči svojim subdodávateľom. Subdodávateľ má nárok po mesiaci, pokiaľ by mu nebolo zaplatené, si uplatňovať nárok na tieto peniaze a dostať ich z tejto bankovej záruky,“ priblížil Erdössy.

Združenie Nimnica ako zhotoviteľ je pritom povinný prostredníctvom bankovej záruky zabezpečiť splnenie záväzkov voči všetkým subdodávateľom. Banková záruka musí byť platná po celý čas platnosti zmluvy medzi zhotoviteľom a subdodávateľmi. Táto povinnosť sa vťahuje aj na všetkých členov Združenia Nimnica (Doprastav, TSS Grade, Subterra Praha a Elektrizace železnic Praha).

Modernizácia železničnej trate na traťovú rýchlosť 160 kilometrov za hodinu v úseku Púchov – Považská Teplá je najzložitejšou stavbou ŽSR v samostatnej histórii Slovenska. Jej súčasťou je okrem iného aj premostenie Váhu a inundačného kanálu pri Púchove, dva tunely (1081-metrový tunel Diel pri Nimnici a takmer dvojkilometrový tunel v Milochove) a viac ako 600-metrový most cez Nosickú priehradu. Celkové náklady na stavbu dosiahnu 365 miliónov eur a dokončená by mala byť v roku 2020.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Viac než sto príležitostí: ZOZNAM aktuálnych pracovných ponúk v našom okrese

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM