Filip Chudý Iné športy

Najťažšie preteky v okolí vyhral Považskobystričan Peter (35) : FOTO z trate

V Považskej Bystrici sa konali prvýkrát verejne najnáročnejšie bežecké preteky v našom okolí, ktoré vyhral v dobrom čase Peter Macúš. Aké mal pocity?

Ilustračný obrázok k článku Najťažšie preteky v okolí vyhral Považskobystričan Peter (35) : FOTO z trate
17
Galéria
Zdroj: HK Manín Považská Bystrica

V sobotu sa konal už 30. ročník Menďovho memoriálu, no tento bol v niečom predsa len výnimočný, keďže vôbec prvýkrát nešlo len čisto o klubovú akciu Horolezeckého klubu (HK) Manín, ale podujatie bolo určené pre širokú verejnosť. HK Manín spolu s VEREDAsport pripravili v Považskej Bystrici a jej okolí vôbec najnáročnejšie bežecké podujatie, o čom svedčí prevýšenie 1650 m a dĺžka trate 23 km, ktorá zaviedla pretekárov na viaceré turistické atrakcie v našom okolí. „Čo sme sa bavili v rámci nášho klubu, už to zrejme necháme takto verejne. Pozdávalo sa nám to, preto išlo asi o začiatok novej tradície,“ povedala organizátorka podujatia a členka HK Manín Jana Kalasová.

Aj keď sa podľa jej slov obávali, že účasť môže byť nižšia, nakoniec ju hodnotia pozitívne, aj vzhľadom na to, že symbolicky na 30. ročníku sa na náročnú trať vydalo presne 30 bežcov. „Vždy je čo vylepšovať, dajú sa nájsť muchy, ktoré treba vychytať. No vzhľadom na to, že to bol prvý verejný ročník, dopadlo to veľmi dobre. Aj od pretekárov máme pozitívne ohlasy, no tiež aj návrhy na zlepšenie,“ uviedla Kalasová s tým, že bežci boli neskutočne rýchli a ukázali sa ako veľkí bojovníci. Celkovým víťazom sa stal 35-ročný Považskobystričan Peter Macúš, člen HK Manín, s víťazným časom 2:45 hod.

„Niečo som mal natrénované, no pre mňa to bol taký prvý pretek, preto som víťazstvo neočakával, ale potešilo ma. Vedel som, že majú prísť aj nejakí lokálni bežci, preto som si myslel, že budem niekde na chvoste, no na moje prekvapenie som vyhral. Ak by nebolo blato, mohlo sa bežať ešte aj možno o takých 10 minút rýchlejšie. Nechcem posudzovať, či sú toto najťažšie preteky v Považskej Bystrici a okolí, to by som si musel zabehnúť všetky, no ak sú, potom som pyšný na seba, že som ich vyhral. Ďakujem organizátorom, že sa odhodlali niečo také usporiadať. Rád prídem o rok obhajovať víťazstvo,“ vyjadril sa Peter Macúš.

Medzi ženami triumfovala Eszter Hortobágyiová z Elite Team Ocra Slovakia v čase 3:08 hod., ktorý by aj v mužskej kategórii stačil na umiestnenie tesne za stupne pre víťazov, pričom jej čas ocenila aj organizátorka podujatia. „Potešila nás tak nielen kvalita pretekov, ale aj pretekárov, pričom ich rýchlosť náš až prekvapila. Aj počasie vyšlo na pretek veľmi dobre vzhľadom na to, aké bolo v minulých dňoch. Čo sa týka trate, viac-menej s ňou boli všetci spokojní, aj keď sa stalo, že občas netrafili značky. No tiež je to pretek náročný na orientáciu, preto sa dalo čakať, že nie každý prejde trať ideálne,“ vyslovila sa Kalasová.

Ako doplnila, s celým pretekom prevláda spokojnosť. „Ľudia boli korektní, dostali sme aj nejaké konštruktívne nápady do budúcnosti. Dobrá klubová nálada vládla aj v priestore štartu a cieľa. My sme len radi, že sa celého podujatia zúčastnilo toľko ľudí,“ dodala organizátorka podujatia. Do cieľa nakoniec dobehlo 29 súťažiacich, posledný v čase 7:08 hod.

Výsledky 30. ročníka Menďovho memoriálu

Muži

  1. Peter Macúš 2:45
  2. Peter Ceniga 2:48
  3. Marián Zubek 2:53

Ženy

  1. Eszter Hortobágyiová 3:08
  2. Dada Dudáková 4:27
Najťažšie preteky v Považskej a okolí: 30. ročník Menďovho memoriálu
17
Galéria
Zdroj: HK Manín Považská Bystrica

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Fantastický úspech Považskobystri­čanky: Monika (17) sa neubránila slzám!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM