Filip Chudý Samospráva

Na zastupiteľstve v Považskej to vrelo: Poslanec Péli hovorí o komédii, FOTO

Na Mestskom zastupiteľstve v Považskej Bystrici sa diali veci hlavne pri schvaľovaní odmeny pre hlavného kontrolóra. Čo všetko sa stalo?

Ilustračný obrázok k článku Na zastupiteľstve v Považskej to vrelo: Poslanec Péli hovorí o komédii, FOTO
Zdroj: Dnes24.sk

Vo štvrtok sa konalo zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici. Zrejme najväčší rozruch vyvolal programový bod 5, ktorým bol návrh na vyplatenie odmeny hlavnému kontrolórovi mesta za rok 2016, ktorý predkladala Katarína Drevenáková, II. zástupca primátora mesta. Ešte pred samotným rokovaním o tomto bode oznámil primátor Karol Janas, že keďže sa to týka poslancov, pre ktorých tu kontrolór je, on nebude viesť rokovanie k tomuto bodu a následne odišiel na miesta, ktoré boli vyhradené pre zamestnancov mestského úradu. Mestské zastupiteľstvo tak v tomto bode viedol viceprimátor Peter Máťoš.

Ako hlasovali?

Zastupiteľstvo môže schváliť hlavnému kontrolórovi odmenu vo výške maximálne 30 percent zo súčtu mesačných platov, pričom maximálnu dostal hlavný kontrolór mesta Považská Bystrica Marián Sičák za rok 2015. Teraz mu za rok 2016 považsko­bystrickí mestskí poslanci odklepli 25-percentrnú, čo predstavuje sumu 5934 eur. Proti návrhu tejto odmeny boli šiesti poslanci (Monika Bandúrová, Katarína Beranová, Andrej Péli, Iveta Pospíšilová, Juraj Smatana, Jana Veličová), zdržali sa dvaja (Roman Jaroš, Marian Puček), dvaja nehlasovali (Rudolf Karas, Ján Kunovský), Marián Sopčák nebol na zasadnutí prítomný a zvyšní 14 boli za.

„To, čo sme zažili pri rokovaní o odmene pre hlavného kontrolóra, bola jedna veľká komédia. Bohužiaľ, s tragickým koncom pre každú súdnu Považskobystričanku a každého súdneho Považskobystri­čana,“ povedal Andrej Péli, jeden z tých poslancov, čo hlasovali proti.

Vznik návrhu odmeny

Ako nám prezradila predkladateľka návrhu Katarína Drevenáková, hlavný kontrolór mesta má podľa zákona nárok na odmenu, pričom návrh nemôže dať nikto iný ako poslanec, keďže je tu pre nich. „Preto niekto z poslancov musí dať návrh a keďže som aj viceprimátorom pre ekonomiku a predsedom finančnej komisie, preto ma požiadali, či môžem, aby som na mestskej rade predložila návrh. Tento aj minulý rok som navrhovala 20 percent, pričom pred rokom mu nakoniec schválili 30 percent. Keďže aj minulý rok bol okolo toho humbug, tak sme si povedali, že nedáme toho roku plnú odmenu, ale niežeby si ju nezaslúžil,“ vysvetlila Drevenáková.

Tá ďalej uviedla, že zákon nedefinuje, že musí hlavný kontrolór urobiť niečo nad rámec svojej činnosti, aby dostal odmenu. „Je to proste za to, ako si on plní svoje úlohy a ako sme my poslanci s ním spokojní, z jeho prístupu k práci a ako rieši problémy, ktoré vyplývajú z našej práce. Ja som vychádzala aj z toho, že nikto za celý rok nevzniesol nejakú námietku voči jeho činnosti, nikto nežiadal o nejakú špeciálnu kontrolu niečoho mimoriadneho. Aj na tomto zastupiteľstve predkladal tri materiály a nikto nemal v podstate k jeho práci žiadne výhrady,“ konštatovala viceprimátorka mesta s tým, že keďže nič také neprišlo za celý rok, predpokladá, že všetci poslanci sú s jeho prácou spokojní.

Poslanec hovorí o arogancii moci

Podľa nezávislého poslanca Andreja Péliho je zaujímavé, že primátor mesta neprenechal vedenie zasadnutia o poslaneckom návrhu viceprimátorovi aj pred rokom, keď percento navrhovanej odmeny pre hlavného kontrolóra bolo ešte vyššie. „Pán viceprimátor sa chopí vedenia a ihneď poverí pani viceprimátorku, aby predniesla návrh. Tá ho odprezentuje a skonštatuje, že s ním vlastne nesúhlasí, ale je poverená mestskou radou, aby ho predniesla. Nezabudne sa obhájiť, že ani minuloročný návrh nebol z jej dielne, hoci pod tým aktuálnym i minuloročným bola podpísaná a oba uvádzala. Následne na niekoľko otázok a podnetov zareaguje veľmi chabým vykrúcaním sa. Toto naozaj mysleli zainteresovaní vážne?! Žiaľ, hlasovanie ukázalo, že áno,“ vyjadril sa Péli.

Ako ďalej uviedol, nemá absolútne nič proti osobe hlavného kontrolóra a je zástancom názoru, že ak niekomu prináleží odmena, mal by ju dostať. „V tomto prípade je však celková suma nehorázne premrštená a navrhovateľmi absolútne neodôvodnená. Hovorím to síce nerád, ale v Považskej Bystrici sa stále vo väčšom množstve začína prejavovať arogancia moci. Vrcholom všetkého bolo neudelenie slova občanovi, ktorý chcel pri danom bode vystúpiť,“ dodal Péli. Že nebude udelené slovo občanovi Mikulášovi Prokopovi, o tom rozhodli mestskí poslanci hlasovaním.

Mestské zastupiteľstvo v Považskej: Primátor odišiel do hľadiska
7
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Jedna z dominánt Považskej zbúraná: Takto sa nám strácala pred očami, VIDEO

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM