Filip Chudý Rôzne Video

Minister Gröhling rozdal v Považskej selfie, darčeky a informácie, FOTO a VIDEO

Okres Považská Bystrica zažil tretiu oficiálnu návštevu ministra súčasnej vlády. Čo u nás stihol Branislav Gröhling?

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) navštívil v piatok 12. februára Považskobystrický okres. Najprv zamieril do Základnej školy Prečín, potom jeho kroky smerovali na pôdu ZŠ SNP a návštevu ukončil na Strednej zdravotníckej škole Považská Bystrica.

Jeho vyjadrenie priamo o návšteve nášho okresu si môžete pozrieť na videu.

Školské jedálne

Okrem návštevy škôl na brífingu v Považskej Bystrici oznámil, že na vybavenie školských jedální na celom Slovensku poskytne v tomto roku rezort školstva dva milióny eur.

Cieľom finančnej podpory je podľa neho podpora zdravšieho životného štýlu žiakov, ktorej napomôže zlepšenie vybavenia školských jedální v základných a v stredných školách nákupom moderných zariadení, napríklad konvektomatov, umývačiek riadu, chladničky, chladiaceho boxu, varného kotla či profesionálneho robota. O podporu sa môžu uchádzať verejné, súkromné, cirkevné školy a školské jedálne.

ZŠ Prečín

Riaditeľka ZŠ Prečín Jarmila Tesková bola rada, že minister si vybral na návštevu aj ich malú školu. „Doterajší ministri zatracovali takéto školy, vraj nič nenaučia. Ja si myslím, že je to práve naopak. Doma sme zostali v minulom roku od 12. marca, pričom už od 16. marca sme učili cez videokonferenciu,“ povedala.

Ako ďalej uviedla, ukázali ministrovi, že prečínska škola je vybavená rôznymi didaktickými pomôckami. „Aj sa nás minister pýtal, či ešte niečo potrebujeme, ale my snáď už máme všetko,“ povedala s tým, že návrat do škôl zvládli veľmi dobre, keďže sa im hlásili až na siedmich žiakov všetci späť v laviciach.

ZŠ SNP

Na „šestke“ si minister pozrel priestory školy, vyučovanie v dvoch triedach, pričom aj tu rozdal žiakom darčeky v podobe tašiek s nápisom „#podmedoskoly“. Zaujala ho aj pobočka Považskej knižnice priamo na škole, čo ocenil ako dobrú vec pri podpore vzdelávania.

Pozrel si aj priestory školskej jedálne, pričom na následnom brífingu prezentoval spomenutú výzvu na predkladanie žiadostí o rozvojový projekt na vybavenie jedální. „Popri novelách zákonov, systémových zmenách a opatreniach chceme robiť aj takéto kroky, ktoré pomôžu zmodernizovať a skvalitniť vybavenie a prostredie škôl,“ oznámil Gröhling na SNP s tým, že zriaďovatelia môžu rezort požiadať o dotáciu v sume 5 000 eur na jednu školskú jedáleň.

SZŠ

Zdravotnícka škola pripravila ministrovi prezentáciu a nácvik prvej pomoci modernejšou formou. „Som rád, že žiakov v zdravotníckych školách máme späť, keďže potrebujeme ich prax. Preto som rád, že župa otvorila túto školu a zabezpečila aj bezpečnosť žiakov,“ pripojil.

Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška sa poďakoval ministrovi, že prišiel práve do nášho kraja. „Mohol sa presvedčiť, že škola funguje a približne 90 percent žiakov sa vrátilo do lavíc. Treba sa poďakovať aj vedeniu SZŠ a viacerým žiakom školy, ako zvládli návrat, pričom pomohli aj so školským mobilným odberovým miestom a pri testovaní,“ konštatoval.

Radosť z návštevy

Riaditeľka SZŠ Katarína Podolanová sa potešila z návštevy ministra, pričom radosť mali aj žiaci. Množstvo z nich si urobilo s ministrom aj populárne selfie. „Zaujímal sa o problémy školstva z nášho pohľadu, odbornú prax, očkovanie pedagógov, maturitu a nastavenie školského roka,“ ozrejmila.

Pozitívne hodnotil návštevu ministra a župana aj primátor Karol Janas. „Dozvedeli sme sa, že sa otvárajú nové grantové schémy, o ktoré naše školy budú mať záujem. Ďalej vieme viac o najbližších aktivitách, ktoré sa chystajú. Podporujeme aktivitu ministra, ktorí sa snaží dostať deti do škôl,“ dodal.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Pozrite si aj zábery z ministrovej návštevy na všetkých školách.

OBRAZOM: Minister Branislav Gröhling na návšteve v okrese Považská Bystrica
40
Galéria

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM