Rôzne

Miliónová investícia: V okolí Považskej sľubujú menej výpadkov prúdu, FOTO

Energetici zdemontujú na takmer tridsaťkilometrovom úseku medzi Považskou Bystricou a Dubnicou všetky izolátory a nahradia ich kvalitnejšími novými.

Ilustračný obrázok k článku Miliónová investícia: V okolí Považskej sľubujú menej výpadkov prúdu, FOTO
4
Galéria
Zdroj: Stredoslovenská distribučná

Na elektrickom vedení veľmi vysokého napätia (110 kV) medzi Považskou Bystricou a Dubnicou nad Váhom prebieha výmena izolátorov. Prevádzkovateľ siete, Stredoslovenská distribučná (SSD), investuje do preizolácie 1,1 milióna eur. Energetici plánujú vymeniť do konca júla viac ako 1 600 komponentov. Informoval o tom hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Dôvodom bol aj pokročilý vek

„Celý úsek, na ktorom pracujeme, má približne 27 kilometrov. Nachádza sa tu 112 stožiarov s výškou zhruba 30 metrov. Na každý z nich treba vyliezť a ručne na ňom vymeniť 6, 12 alebo 24 izolátorov. Preto vykonávajú túto prácu naši špeciálne vyškolení elektromontéri z divízie stavebnomontážnej činnosti,“ vysvetlil Slavomír Vaš, manažér kľúčových projektov v SSD.

Výmena izolátorov má podľa Gejdoša z pohľadu prevádzky elektrickej siete veľký význam. Často sa stáva, že za výpadkom elektriny je práve roztrhnutý alebo prasknutý izolátor. „V poslednej dobe sa to potvrdzovalo aj v práve rekonštruovanej časti. Dôvodom bol aj ich pokročilý vek. Na vedení totiž viseli od jeho vybudovania v roku 1984,“ ozrejmil hovorca.

Prispeje aj moderná technológia

„Ak došlo k poškodeniu izolátora a potrebovali sme ho vymeniť, museli kvôli bezpečnosti vypínať nielen poruchové vedenie, ale často aj križujúce vedenia pod ním, čo obmedzovalo odberateľov. Vďaka tejto investícii dokážeme výrazne znížiť počet výpadkov,“ skonštatoval Milan Rolček, majster strediska údržby vedení veľmi vysokého napätia. Doplnil, že k väčšej spoľahlivosti prispeje aj moderná technológia nových izolátorov v porovnaní s pôvodnými.

SSD je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 760-tisíc domácností a firiem.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

FOTO z elektrických prebiehajúcich prác medzi Považskou Bystricou a Dubnicou
4
Galéria
Zdroj: Stredoslovenská distribučná
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM