Rôzne

Mestské fontány sa už pripravujú: Poznáme začiatok ich spustenia

Počasie je stále teplejšie a pohľady ľudí smerujú už aj k mestským fontánam, ktoré ešte nestriekajú vodu. No čoskoro sa to zmení, pričom aktuálne prebieha ich údržba.

Ilustračný obrázok k článku Mestské fontány sa už pripravujú: Poznáme začiatok ich spustenia
Zdroj: Mesto Považská Bystrica

V týchto dňoch sa v Považskej Bystrici začalo pracovať na údržbe fontán. V meste sú pritom celkovo tri fontány, pričom v súčasnosti sú funkčné dve – pred mestským úradom a pred okresným úradom. Tretia, ktorá je momentálne nefunkčná, je v centrálnej mestskej zóne v blízkosti kina Mier.

Náklady na fontány

„Údržba fontán spočíva v kompletnom hĺbkovom vyčistení, nakoľko vplyvom vody a vlhkosti sa tu každoročne tvoria nánosy vodného kameňa. Ďalšie povrchové úpravy spočívajú najmä v novom nátere. Mesto v súčasnosti údržba a prevádzka dvoch funkčných fontán stojí približne 4 500 eur,“ informovala hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková.

Najkrajšiu vystrieda ešte krajšia

Najobľúbenejšou je fontána pred mestským úradom, okolo ktorej sa zdržuje najviac ľudí, najmä mamičky s deťmi. Obľúbenou bola aj v zime, kedy vo fontáne pribudlo nové vianočné osvetlenie. V súčasnosti sa revitalizuje fontána v blízkosti kina Mier, ktorá by mala byť po obnove najkrajšou fontánou v meste.

Rekonštrukcia závislá od financií

„V budúcnosti by bolo vhodné zrekonštruovať aj fontánu pred mestským úradom, kde začínajú byť problémy so starými rozvodmi. V potrubí tiež uniká tlak, a preto je problém vyhnať do výšky väčší stĺpec vody. Fontána tak už nefunguje celkom podľa našich predstáv a začína byť problematické udržiavať ju v plnohodnotnom funkčnom režime. Prípadná rekonštrukcia bude závisieť od finančných možností mesta,“ povedala Iveta Kováčiková.

Spustenie už onedlho

No v najbližších mesiacoch by ešte mala slúžiť svojmu účelu. Podarilo sa nám zistiť, kedy by sa tak malo stať počas tejto sezóny. „Spustenie fontán (pred mestským a pred okresným úradom) je naplánované na 1. mája, ak by však pretrvávalo pekné počasie, zváži radnica aj ich skoršie spustenie,“ informovala nás hovorkyňa mesta.

Môže vás zaujímať:

Dobrá správa z centra mesta: Veľká fontána by sa mala spustiť po 20 rokoch

Foto: ilustračné

Údržba fontán v Považskej Bystrici
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM