Samospráva

Mestská kasa sa na daniach nenaplnila podľa plánu: Koľko chýba Považskej Bystrici?

Považskobystrická samospráva vyberala miestne dane. Zinkasovala však menej oproti tomu, koľko ich vyrubila. Čo proti tomu robí?

Ilustračný obrázok k článku Mestská kasa sa na daniach nenaplnila podľa plánu: Koľko chýba Považskej Bystrici?
Zdroj: Dnes24.sk

Do konca septembra vybrala považskobystrická samospráva na miestnych daniach a poplatkoch 3,5 milióna eur, čo je približne 83 percent z celkového objemu daní a poplatkov vyrubených na rok 2018. Ako informoval prednosta Mestského úradu v Považskej Bys­trici Anton Martaus, rozhodnutí o miestnych daniach bolo v tomto roku viac ako 30 000.

„Predpis miestnych daní bol na rok 2018 vo výške 4,2 milióna eur. Z toho rozhodujúca suma pripadá na daň z nehnuteľností – 2,8 milióna eur a poplatok za komunálny odpad a drobné stavebné odpady – 1,2 milióna eur. Z predpisu roku 2018 bolo zaplatené 3,5 milióna eur, čo je približne 83 percent. K tomu ešte treba pripočítať nedoplatky z minulých rokov, ktoré sa nám podarilo vybrať. Táto časť predstavuje sumu 350 000 eur, takže na účet mesta prišlo z miestnych daní spolu viac ako 3,8 milióna eur,“ informoval Martaus.

Ako dodal, situácia sa v porovnaní s minulým rokom mierne zlepšila. Rozdiel v platení miestnych daní bol v tomto roku v termínoch. Prvá splátka sa posunula z konca júna na 20. júl. „Splátka sa podobne ako v minulých rokoch delila v prípade, ak bola suma dane vyššia ako 35 eur. Druhá splátka bola pritom do 30. septembra. V našom meste si už na to ľudia zvykli a nechceme to meniť ani do budúcnosti, pokiaľ zákon nestanoví inak,“ dodal prednosta.

Mesto podľa neho každoročne bojuje aj s tými, ktorí si neplnia svoju zákonnú povinnosť a miestne dane neuhradili. „Robíme to viacerými formami podľa podmienok zákona. Či už ide o zverejnenie neplatičov na internetovej stránke mesta, zasielame upomienky, pri väčších sumách využívame i osobné rokovania a v krajných prípadoch aj exekútora. Práve v poslednom prípade je to zbytočne nepríjemné a predražené, keďže exekútor si pridáva svoje trovy. Platenie miestnych daní by malo byť pre občanov, ako aj podnikateľov nielen zákonnou, ale aj morálnou povinnosťou,“ Martaus.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM