Filip Chudý Rôzne

Medvede v okolí Považskej Bystrice: Vieme, kde sa vyskytujú a či sú nebezpečné

Ako je známe, v našom okrese boli videné medvede. Teraz vám prinášame informácie priamo od kompetentných, ako to s nimi v našom okolí je.

Ilustračný obrázok k článku Medvede v okolí Považskej Bystrice: Vieme, kde sa vyskytujú a či sú nebezpečné
Zdroj: TASR

Ako sme už informovali, obec Domaniža oznámila, že v spolupráci s okresným úradom – pozemkový a lesný odbor, upozorňujú občanov na výskyt medveďov – konkrétne sa jedná o medvedicu s tromi mladými, ktoré sa objavujú aj počas dňa v lokalitách: Stráň, Brezné, Lazy a Močiarná. Výskyt medveďov bol podľa obce zaznamenaný aj v lokalite Hodoň. Neskôr na ich výskyt upozornil aj Podmanín.

Jozef Zatlukal z pozemkového a lesného odboru Okresného úradu v Považskej Bystrici nám potvrdil, že majú od starostu obce hlásený zvýšený výskyt medveďa hnedého v lokalite k.ú. Domaniža, čo dokazujú aj nahrávky a fotky z fotopascí. „Máme taktiež len ústne informácie o výskyte medveďov v Papradne, ako aj pred nedávnom v obci Dohňany, alebo Belušské Slatiny, Pružina – celá oblasť Strážovských vrchov,“ konštatoval. V tejto spojitosti sme sa obrátili tiež na Správu CHKO Strážovské vrchy.

„V súčasnosti sa medveď hnedý vyskytuje na celom území CHKO Strážovské vrchy. V Súľovských vrchoch je však jeho výskyt zriedkavejší ako v Strážovských vrchoch. Evidujeme tu tak prírastky ako aj mortalitu medveďov. V Javorníkoch sa medveď donedávna vyskytoval len sporadicky, no posledné dva roky tu evidujeme 1 – 5 jedincov. Medzi nimi je samozrejme aj mediálne známa medvedica Ema. Rozmnožovanie tu zatiaľ nebolo potvrdené,“ povedal Beňadik Machciník, lesník a zástupca riaditeľa Správy CHKO Strážovské vrchy.

Ako ďalej uviedol, samostatne pre Strážovské vrchy početnosť medveďa nebola zisťovaná. „Stanovenie početnosti v tomto celku je komplikované z dôvodu, že populácia tu nie je priestorovo uzavretá a dochádza k veľkej fluktuácii medveďov počas roka. Priestorová aktivita viacerých jedincov zasahuje aj do okolitých pohorí. Z uvedených dôvodov nezakladáme manažment tejto šelmy na ich početnosti, ale na ich prejavoch ako sú medveďom spôsobené škody a nebezpečné strety s človekom,“ doplnil s tým, že odhady početnosti im slúžia predovšetkým na zhodnotenie stavu tohto druhu s ohľadom na jeho priaznivý stav.

Machciník tiež povedal, že doteraz v ich územnej pôsobnosti nezaznamenali výskyt medveďa so synantropným alebo pozmeneným správaním. „Nemuseli sme teda riešiť žiadne opatrenia ako je plašenie, odchyt alebo odstrel. V roku 2012 boli dotknuté obce listom oboznámené o postupe v prípade výskytu medveďov s neprirodzeným správaním a to formou oznámenia na Správu CHKO. Do dnešného dňa sme takéto oznámenie nedostali, preto máme za to, že sa tu takéto medvede nevyskytujú,“ dodal s tým, že v Javorníkoch sa takýto prípad vyskytol v súvislosti s medvedicou Emou, tie však spadajú pod Správu CHKO Kysuce.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Túto medvedicu s mláďatami videli pri Domaniži.

FOTO: Medvedica s troma mladými, ktoré sa vyskytujú v okolí Domaniže
5
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM