Filip Chudý Iné športy

Manínska úžina odomknutá: Kvôli tomu prišla do Považskej aj návšteva z Budapešti

Letná turistická sezóna v našom okolí sa symbolicky otvorila v Manínskej úžine, čo si nenechali ujsť ani netradiční hostia. Na čo sa môžeme tešiť?

Ilustračný obrázok k článku Manínska úžina odomknutá: Kvôli tomu prišla do Považskej aj návšteva z Budapešti
Zdroj: KST Manín Považská Teplá

Klub slovenských turistov (KST) Manín Považská Teplá zorganizoval počas víkendu už tradičné podujatie s názvom Odomykanie Manínskej úžiny, čo je symbolický začiatok letnej turistickej sezóny v našom okolí. Účastníci si mohli vybrať dve verzie účasti na tejto akcii. Prvou bola individuálna turistika okolím Manínskej úžiny, Kostoleckej tiesňavy, Veľkého Manína a ďalších okolitých miest hodných navštívenia. Druhú verziu účasti predstavovala turistika so sprievodcom, ktorého zabezpečili organizátori, pričom záujemcovia si mohli vybrať z viacerých ponúkaných trás. No zároveň sa všetci mali zúčastniť spoločného stretnutia v Manínskej úžine na symbolickom cintoríne.

„My sme spokojní s tým, ako to prebehlo a ďakujeme každému, kto prišiel. Aj tento rok sa zopakovala približne taká účasť, ako býva v minulosti, čiže približne do 200 ľudí. Samotné odomykanie sa koná na symbolickom cintoríne, kde si aj uctíme tých, čo sa týchto chvíľ nedožili,“ povedal Pavol Uriča z KST Manín Považská Teplá.

Členovia tohto klubu podľa jeho slov s predstihom prešli turistické chodníčky, hlavne smerom na Veľký Manín, na ktorých zbierali odpadky, aby bolo všetko na novú sezónu pripravené. Jej začiatok si nenechali ujsť nielen domáci, ale aj iní turisti. „Prišiel k nám kvôli víkendovej akcii aj autobusový zájazd zo Svrčinovca, čo bolo približne 50 ľudí. Tiež k nám zavítali štyria zahraniční turisti z Budapešti. Bolo to prvýkrát, čo k nám na túto akciu zavítali aj turisti z Maďarska, predtým sem chodili zo zahraničia hlavne Česi a niekedy aj Poliaci. Pre nás to bolo také spestrenie a zároveň ocenenie práce, že si zvolili cestu práve k nám,“ uviedol Uriča.

Turisti od našich južných susedov dostali aj pozvanie na Jilemnického jarnú 25-ku, ale v tom čase majú program vo svojej krajine. Táto najväčšia turistická akcia u nás, ktorej sa už pravidelne zúčastňujú tisíce ľudí, sa tento rok uskutoční už 9. apríla. Z ďalších verejnosti známych podujatí v našom okolí sa 13. augusta bude konať Letný prechod Javorníkov a celá letná turistická sezóna sa uzavrie Zamykaním Manískej úžiny, ktoré je na programe 12. novembra.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Vychutnajte si prvý jarný týždeň v Považskej Bystrici: Kde sa môžete zabaviť?

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM