Rôzne

Kedysi pýcha Považskej Bystrice: Dnes už len spomienka v strede Slovenska

Bustu M. R. Štefánika vrátia na pôvodné miesto. Ide o zmenšeninu hlavy zo sochy, ktorá bola kedysi považskobystrickou dominantou.

Ilustračný obrázok k článku Kedysi pýcha Považskej Bystrice: Dnes už len spomienka v strede Slovenska
5
Galéria
Zdroj: Historická Považská Bystrica

Bronzová busta Milana Rastislava Štefánika osadená v roku 1939 pred budovu vtedajšej meštianskej školy, dnes obecného úradu vo Zvolenskej Slatine, sa po desaťročiach vráti na pôvodné miesto. Slávnostne ju odhalia 26. júla o 18.00 h. „Púť busty od jej prvého osadenia až do dnes bola dosť netradičná,“ hovorí predseda Miestnej organizácie Matice Slovenskej v Zvolenskej Slatine Marek Hanúska.

Zmenšenina z Považskej Bystrice

Busta bola vlastne zmenšeninou hlavy M. R. Štefánika z jeho asi osemmetrovej sochy od autora Vojtecha Ihriského, ktorá stála počas medzivojnového obdobia v Považskej Bystrici.

„Vo Zvolenskej Slatine bustu osadili pri príležitosti 20. výročia Štefánikovej smrti. Na svojom pôvodnom mieste stála podľa spomienok starších obyvateľov obce ešte začiatkom 70. rokov 20. storočia,“ priblížil zástupca MO MS. Neskôr bola odstránená a ľudia ju po rokoch našli pohodenú v jednom miestnom kuríne. „Až začiatkom 90. rokov ju zrenovovali a osadili na chodbu tunajšej základnej školy, kde je dodnes,“ pripomína Hanúska.

Od roku 1940 do 1955

Ako uvádza web Historická Považská Bystrica, „myšlienka postaviť v Považskej Bystrici pomník generála Milana Rastislava Štefánika sa zrodila v 30. rokoch 20. storočia. Túto správu sa dozvedel akademický sochár Vojtech Ihriský, ktorý kontaktoval vtedajšieho okresného náčelníka a ponúkol mu pomoc pri koncipovaní tohto veľkolepého diela. V apríli roku 1935 potom predstavoval svoj návrh, ktorý bol prijatý.“

Tiež sa na ňom uvádza, že odhalenie pomníka sa konalo v rámci Štefánikových osláv Považia od 3. do 5. mája 1940. „Po februári 1948 po zmene politických pomerov sa stala spomienka na osobu Štefánika nežiadúcou, preto sa hľadali najrôznejšie spôsoby na jej odstránenie. O asanácii sa rozhodlo v roku 1955. Dôvody boli v prvom rade verejné i politické a aj ďalej nekonkretizovaná bezpečnosť,“ ozrejmuje Historická Považská Bystrica.

Nestihol ju zachrániť

Na nej sa tiež píše, že „keď sa Vojtech Ihriský dopočul, že chcú sochu zbúrať, rozhodol sa ju rozobrať, odviezť a uskladniť. Nestalo sa tak. Prv než sa jeho list dostal ku kompetentným, sochu zbúrali. Stalo sa tak 5. decembra 1955. Považská Bystrica tak prišla o raritu, ktorou sa mohla pýšiť dodnes.“

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Zostala už len takáto spomienka na M. R. Štefánika a jeho sochu v Považskej Bystrici.

FOTO: Spomienka na M. R. Štefánika a jeho sochu v Považskej Bystrici
5
Galéria
Zdroj: TASR/Zdenko Dzurjanin
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM