Filip Chudý Samospráva Komunálne voľby

Juraj Smatana nebude primátor Považskej: Poznáme dôvod, prečo sa rozhodol vzdať

Už v sobotu 10. novembra si budeme voliť nového primátora. V boji o toto kreslo však nastala výrazná zmena, keďže sa vzdal Juraj Smatana. Prečo?

Ilustračný obrázok k článku Juraj Smatana nebude primátor Považskej: Poznáme dôvod, prečo sa rozhodol vzdať
Zdroj: TASR

Mestská volebná komisia v Považskej Bystrici zaregistrovala štyroch kandidátov na post primátora mesta v nasledujúcich komunálnych voľbách. V abecednom poradí sú to Karol Janas, Andrej Péli, Juraj Smatana a Jaroslav Ševčík. No vyberať si budeme len z troch, keďže Smatana sa rozhodol vzdať svojej primátorskej kandidatúry, čo nám sám potvrdil. Túto možnosť pritom naznačil už v apríli, keď pre náš web vtedy povedal: „Akonáhle by sa našiel kandidát alebo kandidátka, ktorý by mal lepšie šance poraziť janasovcov, a súčasne bude dávať záruky, že odolá následným korupčným tlakom, veľmi rád svoju kandidatúru stiahnem v prospech takéhoto kandidáta alebo kandidátky. Ide predsa o budúcnosť Považskej Bystrice.“

Ako nám teraz vysvetlil, rozhodol sa tak na základe výsledkov ankety medzi obyvateľmi nášho mesta, ktorú zorganizovala koalícia Lepšia Považská, ktorej je členom. V ankete sa pýtali ľudí, koho z najvážnejších protikandidátov súčasného primátora by viac preferovali. Vyhral v nej nezávislý kandidát Andrej Péli, ktorý v našom meste získal viac hlasov ako Smatana aj v župných voľbách 2017. Preto sa Smatana vzdal v jeho prospech, za čo sa mu Péli poďakoval.

„Snahu o dohodu na jednom spoločnom kandidátovi považujem za prejav politickej zodpovednosti, za prejav uprednostnenia verejného záujmu pred osobnými ambíciami. Ak by sa hlasy našich voličov rozdelili, s najvyššou pravdepodobnosťou by súčasný primátor pokračoval tretím funkčným obdobím,“ opísal svoje dôvody Smatana. Všetko bude oficiálne vtedy, keď jeho vzdanie sa kandidatúry na post primátora potvrdí mestská volebná komisia.

Juraj Smatana ale zostáva súčasťou komunálnych volieb 2018, keďže sa naďalej uchádza o post poslanca zastupiteľstva vo volebnom obvode číslo 3 – Lány a Dedovec.

Novým primátorom Považskej Bystrice sa tak stane niekto z tria Karol Janas (Smer – sociálna demokracia, Slovenská národná strana, Strana zelených), Andrej Péli (nezávislý kandidát) a Jaroslav Ševčík (nezávislý kandidát).

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM