Filip Chudý Samospráva

Hovoria o kontroverznom opatrení: Považská chce prerušiť spoluprácu s Rusmi

Samosprávy na strednom Považí rušia partnerstvá s ruskými a bieloruskými mestami. Týka to Považskej Bystrice, Púchova i Dubnice.

Ilustračný obrázok k článku Hovoria o kontroverznom opatrení: Považská chce prerušiť spoluprácu s Rusmi
Zdroj: Dnes24.sk/TASR/AP

Niektoré samosprávy na strednom Považí v súvislosti s inváziou ruských vojsk na Ukrajinu pristúpia k rušeniu partnerstiev s mestami v Rusku a v Bielorusku.

Kontroverzné opatrenie

Ako informovala vedúca oddelenia komunikácie, kultúry a medzinárodnej spolupráce považskobystrickej radnice Miluše Kollárová, mesto Považská Bystrica navrhuje na základe odporúčania krízového štábu dočasne prerušiť spoluprácu s partnerskými mestami na území Ruskej federácie (Sovetsk) a Bieloruska (Žodino).

„Napriek tomu, že ide možno o kontroverzné opatrenie, je potrebné aj týmto spôsobom demonštrovať svoj postoj voči agresii,“ zdôraznila Kollárová.

Ako sa uvádza na stránke mesta, spolupráca s ruským Sovetskom bola uzatvorená 1. septembra 2012 a s bieloruským Žodinom 15. júna 2018. Považská Bystrica má celkovo deväť partnerských miest.

Mohlo by vás zaujímať

V Púchove rozhodnú

Podľa hovorkyne Púchova Laury Krošlákovej púchovská radnica má aktuálne uzavreté partnerstvo s ruským Omskom a bieloruským Bobrujskom.

„V súvislosti s aktuálnou vojnovou situáciou na Ukrajine vzišiel zo strany jedného poslanca MsZ v Púchove podnet na zrušenie partnerstva medzi Púchovom a obomi mestami. Riešiť to budú na najbližšom zasadnutí poslanci mestského zastupiteľstva,“ doplnila Krošláková.

Správy z Považia

Po Demitrovej smrti

Dubnica nad Váhom má podľa hovorkyne Veroniky Valuchovej podpísaný dokument o vzájomnej spolupráci s ruským mestom Jaroslavľ. „Mestá spojila tragédia miestneho hokejového tímu Lokomotiv Jaroslavľ, ktorého hráčom bol aj dubnický rodák Pavol Demitra. V súčasnosti je spolupráca s mestom Jaroslavľ utlmená,“ priblížila hovorkyňa.

Mestá Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a Ilava nemajú uzavretú partnerskú zmluvu so žiadnym ruským a bieloruským mestom.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM