Rôzne Video

Dôležitý projekt považskobystrickej nemocnice: Lieky sa vydávajú po novom, VIDEO

Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica má nový systém, ktorý skvalitňuje prácu. Ako to funguje v praxi?

Zdroj: Dnes24.sk

Ako sme informovali už v novembri 2019, Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica pracovala na tom, aby bola prvou nemocnicou na Slovensku so zautomatizovaným výdajom liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu (ŠZM) priamo pacientom. Stavebné práce prebehli už vtedy, neskôr pribudla technológia. Ide o veľký automat pre ŠZM, liekomat pre tzv. tablety a rotomat slúžiaci na uskladnenie citlivých ampúl.

Jednoduchšie, rýchlejšie, presnejšie

Liekomat a rotomat už v nemocnici využívajú v plnej prevádzke. „Prinieslo to efektívnejšie uskladňovanie a vyskladňovanie liekov a ŠZM pre nemocnicu. Ak sa všetko podarí správne nastaviť, prinesie nám to úžitok v podobe toho, že budeme vedieť o každom lieku všetko až po výdaj pacientovi,“ povedal vedúci nemocničnej lekárne Michal Smolnický.

„Úroveň uskladnenia liekov sa týmto spôsobom posunula do 21. storočia. Lieky sú klimatizované a pod. Každý hneď vidí, že je to oveľa modernejšie,“ konštatoval

Prínos automatického systému je aj v tom, že teraz personál lekárne už nemusí manuálne hľadať lieky, systém ich nájde sám, resp. sa uľahčí práca pri uskladňovaní. „Práca je teda jednoduchšia, rýchlejšia a presnejšia, ako bola predtým,“ vyjadril sa Slavomír Spišák z Koval Systems, ktorý vyzdvihol aj prínos pracovníkov lekárne pri zabudovaní systému.

Dôležitý projekt

Riaditeľ NsP Igor Steiner to vníma ako mimoriadne dôležitý projekt, ktorý nadväzuje na nemocničný informačný systém. „Ešte to však musíme dotiahnuť, aby sa všetko prepojilo medzi sebou. Každý systém pracuje samostatne dokonale, len to treba ešte plne automaticky prepojiť,“ ozrejmil.

Ako ďalej vysvetlil, v praxi to funguje tak, že ak pacient potrebuje napr. penicilín na detskom oddelení, vyberie ho sestra zo stroja, ktorý je na oddelení. Ak by bol nedostatkový, stroj sám vyprodukuje žiadanku, ktorú autorizujú vedúca sestra a vedúci lekárne. Stroj v lekárni vydá lieky do vozíka, ktorý odvezú na detské oddelenie. „Tieto stroje budú postupne na všetkých oddeleniach. Zatiaľ sú na internej dvojke a detskom oddelení,“ doplnil Steiner.

Ako už bolo povedané na jeseň minulého roka, investícia z Trenčianskeho samosprávneho kraja, pod ktorý naša nemocnica patrí, je viac ako jeden milión eur.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Takéto automaty vydávajú v nemocničnej lekárni lieky a ŠZM.

OBRAZOM: Nový automatizovaný výdaj liekov v považskobystrickej nemocnici
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM