Filip Chudý Rôzne Video

Dobrá správa, zhorenisko na SNP čoskoro odstránia: Prečo to trvalo až pol roka?

V apríli zasiahol Považskú Bystrici veľký požiar na sídlisku SNP. Následne sa spustilo dohadovanie, kto to má odstrániť. Zistili sme, ako to bolo.

Ilustračný obrázok k článku Dobrá správa, zhorenisko na SNP čoskoro odstránia: Prečo to trvalo až pol roka?
25
Galéria

Požiar budovy bývalej základnej školy a bývalého Molimatu na sídlisku SNP v Považskej Bystrici, ktorý vznikol v utorok 10. apríla večer a následne horelo celú noc, patrí medzi najvýraznejšie udalosti v našom meste počas roka 2018. Ako vtedy po požiari informovala považskobystrická hovorkyňa Iveta Pagáč Kováčiková, zhorená budova nie je v majetku mesta, pričom majiteľ objektu bol neznámy, no pozemok patrí cirkvi. Neskôr sme vás ako prví informovali, že podľa vyšetrovania bolo príčinou vzniku požiaru úmyselné zapálenie.

Pol roka zostalo zhorenisko nedotknuté, ale to sa od budúceho týždňa zmení. Ako nám potvrdil prednosta Okresného úradu v Považskej Bystrici Jozef Smatana, zhorenisko by mala odborná firma začať odstraňovať už v pondelok 22. októbra.

Podľa jeho slov vznikli od začiatku menšie peripetie, keďže museli ísť cez verejné obstarávanie zákazky. „Nepodarilo sa nám to dostať do titulu výnimočnosti, že by boli napr. ľudia v ohrození. Keďže to by hrozilo iba vtedy, ak by sa s azbestom narábalo, lenže on bol v pokoji. Čiže to obstarávanie trvalo dlhšie. Tiež boli potrebné rôzne povolenia od inštitúcií. To posledné sme vydali u nás na okresnom úrade v stredu. A vo štvrtok ráno nám daná firma oznámila, že nastupuje v pondelok,“ vysvetlil Smatana, ktorý verí, že to zvládnu urobiť tak, ako to bude treba.

Ako nám ďalej prezradil, informáciu o pondelkovom začatí prác hneď poskytol našej radnici a tiež miestnej cirkvi, ktorej patrí pozemok. Web Považská24.sk bol po nich tretí v poradí, ktorému poskytol informácie, keďže sme ho oslovili. „Už naozaj nič nebráni tomu, aby sa zhorenisko začalo likvidovať, pretože my sme vydali posledné potrebné povolenie. Už je len na firme, aby nastúpila do práce,“ doplnil s tým, že časový horizont prác a financie oznámia zrejme v pondelok.

Zdroj: Dnes24.sk

Už je ale jasné, kto to zaplatí a ako sa situácia so zhoreniskom vyvíjala. „Celé to malo svoju epizódu, keďže mesto, cirkev a ani nikto ďalší sa k tomu nehlásili. Táto budova bola výnimočná v tom, že nemala kolaudačné rozhodnutie. Aj keď nám úradníkom je jasné, čo sa v minulosti stalo. Miestni úradníci vtedy nedotiahli veci do konca. Potom prišiel zákon, ktorý delimitoval všetok majetok a vyučovanie prešlo na miestne samosprávy… My sme sa proste nechceli doťahovať s mestským úradom, že kto má viac pravdy. Keďže už povolenie na stavbu nebolo z historického hľadiska čisté, čo bolo ešte v minulom režime pred rokom 1989, pojali sme to tak, že ide o bývalú školu, ktorá bola kedysi štátna. Naši právnici to teda vyhodnotili tak, že to zoberieme na seba. Čiže to zaplatí Ministerstvo vnútra SR zo svojho rozpočtu,“ dodal Smatana.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Tento pol roka trvajúci stav skončí: Zhorenisko bývalého Molimatu odstránia
25
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM