Filip Chudý Rôzne

Dobrá správa: V považskobystrickej MHD môžeme cestovať zadarmo!

Zbystrite pozornosť. V považskobystrickej mestskej hromadnej doprave môžete cestovať zadarmo. Prinášame vám o tom podrobnosti.

Ilustračný obrázok k článku Dobrá správa: V považskobystrickej MHD môžeme cestovať zadarmo!
Zdroj: Dnes24.sk

Európska komisia vyhlásila po prvý raz Európsky týždeň mobility (ETM) v roku 2002. Odvtedy sa táto kampaň dostala do povedomia verejnosti a zapája sa do nej čoraz viac európskych miest. Premiérovo sa to bude týkať aj Považskej Bystrice. V rámci ETM 2017, ktorý práve prebieha, bude v piatok 22. septembra preprava v považskobys­trickej mestskej hromadnej dopravy (MHD) bezplatná pre všetkých cestujúcich, bez nutnosti zakupovania cestovného lístka. Potvrdil nám to Jozef Keruľ, predseda predstavenstva Mestskej dopravnej spoločnosti (MDS), ktorá je prevádzkovateľom MHD v našom meste.

„Postupne sa zapájame do akcií ETM. Ten bude v Považskej Bystrici premiérovo vo forme toho, že MHD bude zadarmo. Zvolili sme si tento piatok ako pracovný deň, keďže to nebudeme dávať cez víkend. Táto akcia ale nesúvisí iba s tým, aby sa šoféri vozili v MHD zadarmo, keďže v iných mestách je to tak, že sa môžu voziť zadarmo po predložení vodičského preukazu. My to robíme pre všetkých a bez rozdielu,“ povedal Keruľ.

V niektorých mestách sa počas Európskeho týždňa mobility ponúka MHD zadarmo tak, že namiesto predloženia cestovného lístka sa musí cestujúci preukázať vodičským oprávnením a úplným osvedčením o evidencii vozidiel – platným malým technickým preukazom. Súčasťou Európskeho týždňa mobility je aj svetový Deň bez áut, ktorý bude práve v piatok, kedy je MHD v našom meste zadarmo. Svetový Deň bez áut sa z iniciatívy Európskej komisie uskutočnil prvý raz v roku 2000.

Ide o druhú tohtoročnú akciu, kedy bude MHD v Považskej Bystrici zadarmo. Prvýkrát bola počas Dňa detí, keď ju mohli využiť deti a študenti. Krátko predtým MDS predstavila päť nových moderných nízkopodlažných autobusov v celkovej sume takmer 1,2 milióna eur, ktoré začali v tom čase premávať po našom meste. „Tento rok sme začali robiť takéto akcie na Deň detí, keďže sme vtedy aj predstavovali nové autobusy. No v podobných veciach plánujeme pokračovať aj na budúci rok, konkrétne na Deň Zeme, Deň detí a opäť počas ETM. Chceme to zahrnúť do pravidelných činností MDS,“ uviedol Keruľ.

Ako ďalej prezradil, ide im o to, aby sa zvýšila preprava osôb v MHD. „Preto sme aj kúpili nové komfortné autobusy s komplexnou výbavou, ktorých interiér vyzerá pomaly ako metro. Dbáme aj na čistotu, kvalitu a prístup k ľuďom, aby sa tí nebáli chodiť autobusmi a odložili svoje autá. Tým by sa pomohlo aj parkovaniu v meste a hlavne životnému prostrediu,“ do­dal.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Zmeny na považskobystrickej stanici: Pozrite, ako to na nej po novom vyzerá, FOTO

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM