Filip Chudý Rôzne Kultúra

Do Považskej Bystrice príde vzácna návšteva: Oficiálny PROGRAM

Na Slovensko po prvýkrát zavíta vnučka strojcu operácie Anthropoid. Jej program je spojený aj s návštevou Považskej Bystrice.

Ilustračný obrázok k článku Do Považskej Bystrice príde vzácna návšteva: Oficiálny PROGRAM
Zdroj: CoolTajneR

Takmer presne na deň 80. výročia rozdelenia Československa na protektorát Čechy a Morava a Slovenský štát nacistami zavíta po prvýkrát na Slovensko Anita Moravec Gard, vnučka československého brigádneho generála, strojcu operácia Anthropoid Františka Moravca. Návšteva prebehne v utorok 19. marca 2019.

Československý legionár a dôstojník Moravec sa považuje za hlavného strojcu atentátu na zastupujúceho protektora nacistami rozdeleného Československa Reinarda Heidricha v roku 1942, ktorý bol vysokopostaveným Hitlerovým funkcionárom, spravujúcim počas II. svetovej vojny oblasť Čiech a Moravy.

Československý odboj voči Heidrichovi z exilu riadil práve generál Moravec, ktorému sa úspešne podarilo dokonať útok na nacistického veliteľa. Najznámejšími tvárami operácie Anthropoid sú Slovák Jozef Gabčík a Čech Ján Kubiš, výsadkári, ktorí atentát vykonali.

Práve na 80. výročie rozdelenia prvej Československej republiky na Slovensko vôbec prvýkrát zavíta vnučka brigádneho generála Anita Moravec Gard. Pozvanie prijala od Asociácie pre zachovanie pamiatky slobodných Československých veteránov v Spojenom kráľovstve a o občianskeho združenia Cooltajner.

„S pani Anitou Moravec Gard som sa stretla po prvýkrát vo Veľkej Británii a už pri prvom stretnutí naznačila záujem o návštevu rodnej krajiny svojho starého otca, ako aj miest, odkiaľ pochádzali samotní odbojári Jozef Gabčík a Ján Kubiš, ktorí operáciu vykonali. Napriek tomu, že pani Moravec Gard je rodená Američanka, kde aj žije, o udalosti v Česku a na Slovensku sa aktívne zaujíma. Veľmi rada teda prijala naše pozvanie na návštevu Slovenska, spojenú so širokým programom,“ hovorí Marta Majerčík, medzinárodná tajomníčka Asociácie.

Anita Moravec Gard navštívi Slovensko dňa 19. marca 2019. Program jej oficiálnej návštevy bude nasledovný:

  • 9:45 – diskusia so študentami Gymnázia v Považskej Bystrici na témy II. svetovej vojny, ako aj nárastu neonacizmu a extrémizmu v spoločnosti v súčasnej dobe
  • 13:30 – príchod do rodiska Jozefa Gabčíka, do Rajeckých Teplíc – Poluvsia
  • 14:00 – slávnostný pietny akt kladenia vencov pri pamätníku Jozefa Gabčíka spojený s vojenským sprievodom, hymnami, čestnou salvou a príhovormi hostí
  • 18:00 – verejná diskusia v Kultúrnom centre Cooltajner (Bábková sála Domu kultúry OZK v Považskej Bystrici)

„V mene pani Anity Moravec Gard srdečne pozývam všetkých občanov na stretnutie spolu s ňou, najmä počas verejnej diskusie v Považskej Bystrici v KC Cooltajner bude priestor na široké rozhovory,“ doplnila Marta Majerčík.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM