Filip Chudý Samospráva Rôzne

Dane a poplatky sa v Považskej zvýšili: V praxi to narástlo o slušnú čiastku

Mesto Považská Bystrica vyrubovalo dane podľa nových hodnôt. Pozreli sme sa na to, ako sa to zmenilo v reálnych číslach.

Ilustračný obrázok k článku Dane a poplatky sa v Považskej zvýšili: V praxi to narástlo o slušnú čiastku
Zdroj: Dnes24.sk

Na oddelení správy miestnych daní Mestského úradu v Považskej Bystrici začiatkom mája ukončili prípravy súvisiace s vyrubením miestnych daní. Ich súčasťou sú hlavne daň z nehnuteľností, poplatok za komunálny odpad a drobné stavebné odpady, daň za psa. Informovala o tom hovorkyňa mesta Iveta Pagáč Kováčiková s tým, že zamestnanci mestského úradu v uplynulých dňoch začali obyvateľom mesta doručovať rozhodnutia.

Ako je známe, koncom minulého roka Mestské zastupiteľstvo v Považskej Bystrici schválilo zvýšenie miestnych daní z nehnuteľností v hodnotách od 30 do 40 % a tiež odkleplo zvýšenie poplatkov za komunálny odpad o 18 % (viac v odkazoch na články). Pozreli sme sa teda na to, ako sa medziročne zmenili výruby daní v našom meste.

Kým v máji 2018 informovalo mesto v tlačovej správe, že na daný rok vyrubilo dane vo výške asi 4,2 milióna eur, tentoraz je to o cca milión eur viac. „Čo sa týka predpisu miestnych daní na rok 2019, ide o sumu približne 5 296 000 eur,“ povedal Anton Martaus, prednosta mestského úradu.

Ten ďalej uviedol, že z toho pre právnické osoby je to cca 3 620 000 eur a pre občanov cca 1 676 000 eur. „Daň z nehnuteľností pritom predstavuje najväčšiu sumu 3 775 697 eur, nasleduje poplatok za komunálny odpad a drobné stavebné odpady 1 489 268 eur a daň za psa predstavuje sumu 30 665 eur,“ priblížil čísla Martaus.

V roku 2018 mesto vyrubilo za daň z nehnuteľností sumu asi 2,8 milióna eur, na poplatky za komunálny odpad a drobné stavebné odpady približne 1,26 milióna eur. Daň za psa sa nemenila a suma je tak medziročne rovnaká. Pozmenil ju mierne len počet vydaných rozhodnutí.

Rozhodnutia s vyrubenými daňami začali pracovníci mestského úradu doručovať od 10. mája „Keďže ide o veľké množstvo, občania musia byť trpezliví, rozhodnutia sa budú doručovať postupne. Novinkou pre tento rok je, že pri rozhodnutiach už nebudú poštové poukážky. Občania však aj naďalej môžu zaplatiť ako na pošte, tak aj v pokladni na mestskom úrade. Je to možné vďaka QR kódu, ktorý rozhodnutia obsahujú. Najjednoduchšie je využiť možnosť internetbankingu. Na mestskom úrade môžu občania počítať aj s novinkou, ktorou je tento rok platba kartou,“ doplnil prednosta s tým, že platbu si môžu občania rozdeliť na splátky.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Na zastupku v Považskej Bystrici sa schvaľujú aj iné veci, ako sú vyššie dane a poplatky.

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM