Filip Chudý Samospráva Rôzne

Aktivita ľudí bola odmenená: V Považskej a okolí sa podporia tieto projekty

Aj ľudia z Považskobystrického okresu mali možnosť priamo rozhodnúť o tom, kam poputujú peniaze z krajského rozpočtu. Župa vyslala dobrú správu.

Ilustračný obrázok k článku Aktivita ľudí bola odmenená: V Považskej a okolí sa podporia tieto projekty
Zdroj: Dnes24.sk

Tretí ročník Participatívneho-komunitného rozpočtu (PaKR) Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) je uzavretý, podporených bude všetkých 78 projektov. Informoval o tom Ľubomír Bobák z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK s tým, že vďaka navýšeniu prostriedkov bude v rámci tretieho ročníka PaKR TSK podporených všetkých 78 projektov, za ktoré mohla verejnosť hlasovať do konca mája.

Tretí ročník PaKR dopadol podľa slov Bobáka nad očakávania dobre. Úspešnými sa stali všetky projekty, za ktoré mohla verejnosť hlasovať na webovom sídle Trenčianskej župy. Rozhodlo o tom10 754 p­latných hlasov. Najviac sa sa hlasovalo za projekty z okresu Považská Bystrica, keďže tie dostali spolu 2289 hlasov. Nasledovali projekty z okresu Trenčín – 1846 hlasov.

„Najviac hlasov, až 727 sa podarilo získať projektu s názvom Hospic ako opora rodín a rozvíjanie dobrovoľníckej činnosti z okresu Trenčín, druhý v poradí skončil nápad z okresu Považská Bystrica Rekonštrukcia lezeckej steny a prvú trojicu najúspešnejších projektov uzatvára Vydanie reprezentatívnej knihy o tradičnej kultúre v Marikovej rovnako z Považskobys­trického okresu,“ povedal Bobák.

O tom, že župa môže podporiť všetkých 78 projektov z internetového hlasovania rozhodol nárast finančných prostriedkov vyčlenených pre potreby PaKR TSK. „Je potrebné, aby sa obyvatelia kraja aktívne zapájali do vecí verejných. PaKR TSK je systém, v ktorom práve oni rozhodujú o rozdelení určitej finančnej čiastky. Aj preto sa TSK v tomto roku rozhodol navýšiť balík peňazí o ktorom hlasovali občania,“ informoval trenčiansky župan Jaroslav Baška s tým, že v tomto roku kraj vyčlenil pre PaKR TSK až 200 000 eur, čo je dvojnásobok sumy, ktorú mala v rukách verejnosť v roku 2018.

Výsledky hlasovania za Považskobystrický okres

Poradie Názov projektu Počet hlasov
1. Rekonštrukcia lezeckej steny 622
2. Vydanie reprezentatívnej knihy o tradičnej kultúre v Marikovej 425
3. FIT Park – šport pre všetkých 319
4. Zelená pre stolný tenis 198
5. Aj naša škola separuje odpad 176
6. Rozšírenie zbierky folklórnych krojov FS Považan o oblasť Papradno 135
7. Aj naša škôlka separuje odpad 107
8. Skvalitnenie spoločenského prostredia pre deti v detských jasliach 99
9. Pozeraj, cíť a tvor 94
10. Workoutové ihrisko Považská Teplá 81
11. Petangové ihrisko 33

Projekty z okresu Považská Bystrica, ktorú budú podporené

Meno žiadateľa Názov projektu Nárokovaná výška podpory Oblasť Krátky popis projektu
Horolezecký klub Manín Rekonštrukcia lezeckej steny 2 200 eur šport, voľno-časové aktivity Projekt rieši rekonštrukciu existujúcich a výstavbu nových ľahších profilov
Občianske združenie Zdravá duša Petangové ihrisko 966,80 eur Zdravotníctvo Cieľom je vybudovať petangové ihrisko pre ľudí s psychickými ťažkosťami, pacientov, ich príbuzných, priateľov a dobrovoľníkov.
Obec Domaniža FIT Park – šport pre všetkých 2 200 eur Šport Cieľom je rozšíriť ihrisko o rôzne pomôcky na cvičenie s vlastným telom
Občianske združenie Hradiská Vydanie reprezentatívnej knihy o tradičnej kultúre v Marikovej 2 200 eur Kultúra Zámerom projektu je vydanie druhej reprezentatívnej knihy autoriek Jenčíkova – Sutton, tentokrát zameranej na ľudové zvyky a tradície v Marikovskej do­line
Obec Papradno Zelená pre stolný tenis 2 154,70 eur Šport Cieľom je podpora stolného tenisu v obci, konkrétne zakúpením stola, robota a ďalších pomôcok na stolný tenis.
Mesto Považská Bystrica Aj naša škôlka separuje odpad 2 200 eur životné prostredie Projekt rieši nákup zberných nádob na sklo, papier, plasty a kovy/tetrapaky. Prostredníctvom tohto projektu chcú znížiť množstvo odpadu v materských školách a podporiť separovanie.
Mesto Považská Bystrica Workoutové ihrisko Považská Teplá 1 580,40 eur voľno-časové aktivity Hlavným cieľom projektu je zlepšiť a rozšíriť možnosti aktívneho trávenia voľného času obyvateľov, a to rozšírením bezpečného, voľne prístupného workoutového ihriska v areáli školy
Mesto Považská Bystrica Skvalitnenie spoločenského prostredia pre deti v detských jasliach 1 920 eur sociálna pomoc, sociálne služby Prostredníctvom projektu sa zakúpi materiálne vybavenie pre detské jasle Dukelská, ktoré podporí zdravý spánok detí a spríjemní ich pobyt v zariadení.
Mesto Považská Bystrica Aj naša škola separuje odpad 2 180 eur životné prostredie Projekt rieši nákup zberných nádob na sklo, papier, plasty a kovy/tetrapaky. Jeho cieľom je naučiť žiakov separovať odpad
Mesto Považská Bystrica Rozšírenie zbierky folklórnych krojov FS Považan o oblasť Papradno 2 160 eur Kultúra Cieľom projektu je rozšírenie zbierky regionálnych krojov folklórneho súboru Považan o oblasť Papradno, konkrétne o ženské kroje a pánske brusliaky.
MG ART GALÉRIA Pozeraj, cíť a tvor 2 200 eur Kultúra Zámerom je realizovanie tvorivých dielní na tému aktuálnej výstavy. Zefektívniť a zároveň zvýšiť záujem o výtvarné umenie i kultúrne povedomie.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Aj tento projekt sa z PaKR TSK realizoval v Považskej Bystrici minulý rok.

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM