Rôzne

Ohrozovanie zdravia a životov pacientov v Trenčíne? Vyjadrila sa aj nemocnica

Vo Fakultnej nemocnici Trenčín sa podľa sestier neriešia personálne problémy, preto založili odbory. Čítajte viac.

Ilustračný obrázok k článku Ohrozovanie zdravia a životov pacientov v Trenčíne? Vyjadrila sa aj nemocnica
Zdroj: TASR

Vo Fakultnej nemocnici (FN) v Trenčíne sa dlhodobo neriešia personálne problémy, čo spôsobuje ohrozovanie zdravia a životov pacientov. Myslia si to zdravotné sestry z Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), ktoré si ako reakciu na „zlyhanie personálnej politiky“ založili Základnú odborovú organizáciu sestier a pôrodných asistentiek pri Fakultnej nemocnici Trenčín.

Ako informovala predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) Monika Kavecká, aj napriek dôslednému plneniu si pracovných povinností sestrami OAIM mohlo dôjsť, vzhľadom na ich počet, k ohrozeniu zdravia človeka – pacienta. Zdravotné sestry z OAIM veria, že zamestnávateľ pochopí vznik odborovej organizácie ako nástroj pre spoločnú spoluprácu v prospech pacienta, ale taktiež v prospech budúcej generácie sestier FN.

Hlavným cieľom odborového združenia je prijatie takých opatrení zo strany zamestnávateľa, aby bolo zabezpečené dodržiavanie personálnych normatívov, kolektívnej zmluvy a Zákonníka práce pre všetkých zamestnancov FN Trenčín.

„V trenčianskej nemocnici sú dlhodobo neriešené problémy v personálnej oblasti, ktoré v konečnom dôsledku spôsobujú ohrozovanie zdravia a životov pacientov, čo je absolútne neprípustné. Sme preto radi, že v tejto nemocnici vzniká nová bunka nášho odborového združenia, ktorá bude obhajovať práva a záujmy zamestnancov, čo v konečnom dôsledku zlepší kvalitu zdravotnej starostlivosti. Odborová organizovanosť umožní riešiť nakopené problémy na úrovni rokovania s vedením nemocnice aj v kolektívnom vyjednávaní,“ uviedla Kavecká.

FN Trenčín sa podľa hovorkyne Martiny Holecovej nestotožňuje s vyhlásením OZSaPA. Problém kvalitného zdravotného personálu, hlavne sestier a pôrodných asistentiek, je celoslovenský a dlhodobý, a nie je to zlyhanie vedenia nemocnice. FN Trenčín podľa nej ako jedna z prvých začala už pred rokmi s aktívnym náborom študentov fakúlt ošetrovateľstva a taktiež na stredných zdravotníckych školách a pokračuje v ňom. FN poskytuje rôzne formy motivačných príspevkov, či už pre novonastúpených zamestnancov, alebo študentov a snaží sa o stabilizáciu súčasného personálu.

„Nedostatočný stav sestier na OAIM v januári a februári 2019 bol spôsobený najmä výpadkom šiestich sestier z dôvodu práceneschopnosti a odchodom troch sestier na materskú dovolenku. Situáciu riešilo vedenie nemocnice dočasným presunom troch sestier z iných oddelení. V apríli až júli sme stav personálu doplnili, nastúpilo päť nových sestier. Personálny normatív pre OAIM je 38,5 sestry a jedna vedúca sestra. K dnešnému dňu je na OAIM úväzkovo 41 sestier. Bezpečnosť a zdravie pacienta je v našej nemocnici na prvom mieste,“ uviedla Holecová.

Vo FN Trenčín pôsobia podľa nej dve odborové organizácie, ktoré majú momentálne 363 členov z celkového počtu 1408 zamestnancov. „Dňa 30. júla 2019 predložili zamestnanci OAIM oznámenie o založení novej odborovej organizácie – Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek s aktuálnym počtom desať členov. Zamestnávateľ bude akceptovať nové odborové združenie ako ďalšieho sociálneho partnera po predložení všetkých potrebných dokladov v zmysle Zákonníka práce,“ doplnila hovorkyňa.

Takto experti hodnotili trenčiansku pôrodnicu.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM