Rôzne

Ocenenie Učiteľ Slovenska spoznalo finalistov: Trenčianska učiteľka v TOP 10

Učiteľom Slovenska sa stane jeden z desiatich finalistov, pričom sa ich prihlásilo 164. V elitnej desiatke má zastúpenie aj Trenčín.

Ilustračný obrázok k článku Ocenenie Učiteľ Slovenska spoznalo finalistov: Trenčianska učiteľka v TOP 10
Zdroj: Facebook.com/Učiteľ Slovenska

Ocenenie Učiteľ Slovenska 2020 získa jeden z desiatich finalistov, ktorých vybrala odborná porota. V rámci 3. ročníka národnej ceny Učiteľ Slovenska dostali organizátori 1101 nominácií, nakoniec sa prihlásilo 164 učiteľov, z toho bolo 129 žien a 35 mužov. Z hľadiska počtu prihlášok a nominácií bol tento ročník zatiaľ najúspešnejší. Informovala o tom PR manažérka ocenenia Učiteľ Slovenska 2020 Magdaléna Koreny.

Stanovené kritériá

Do ocenenia sa mohli prihlásiť učitelia základných a stredných škôl, učitelia na čiastočný úväzok či školitelia v online kurzoch. Nominovať ich mohla široká verejnosť. „Naším cieľom je zviditeľňovať prácu a nasadenie pedagógov a sme radi, že nám to darí aj prostredníctvom ocenenia Učiteľ Slovenska. Oproti minulým ročníkom v rámci rekordného počtu nominácií takmer 50 percent tvorili nominácie žiakov a študentov, čo bol posun. Zároveň sme dostali nominácie na učiteľov aj z regiónov, ktoré sa počas minulých ročníkov do ocenenia vôbec nezapojili,“ uviedla koordinátorka ocenenia Učiteľ Slovenska Lucia Lichá.

Na výber najúspešnejších desiatich finalistov mala porota stanovené kritériá, ktoré sú v súlade so svetovým formátom Global Teacher Prize. „Porote sa do top desiatky podarilo vybrať učiteľov, ktorí podľa údajov v prihláške a priložených dôkazných materiálov najviac spĺňajú kritériá hodnotenia. Samozrejme, komplexnejší obraz o osobnosti každého z nich sme si urobili počas prezentácií, ktoré si pre nás pripravili. A zaujímal nás aj osobný príbeh každého z nich, tá motivácia, prečo sa vydali na učiteľskú dráhu. Každý kúsok tejto mozaiky nám pomáha pri výbere držiteľa hlavnej ceny Učiteľ Slovenska,“ reagovala hlavná školská inšpektorka a predsedníčka poroty Viera Kalmárová.

Trenčianska finalistka

Členovia poroty do finálovej desiatky posunuli pedagógov z väčších aj menších miest, ale aj malých obcí. Šiesti finalisti učia na základných školách, traja finalisti na stredných školách a jedna finalistka pôsobí na jazykovej škole.

Do finále sa dostala aj Monika Plintová, učiteľka anglického jazyka na Súkromnom bilingválnom a IT gymnáziu Futurum v Trenčíne.

Meno Učiteľa Slovenska 2020 spozná verejnosť v októbri. Jeden z finalistov získa Cenu verejnosti a Komenského inštitút, ktorý je organizátorom podujatia, zverejní aj držiteľa mimoriadnej ceny Učiteľ na diaľku.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM