Marek Vatraľ Rôzne Správy

Nové známkovanie škôl: Dve stredné z Trenčína medzi najlepšími

Nové hodnotenie slovenských škôl prezrádza aj to, ako sú na tom tie trenčianske. Pozreli sme sa na umiestnenie v kategórii stredných škôl a gymnázií.

Ilustračný obrázok k článku Nové známkovanie škôl: Dve stredné z Trenčína medzi najlepšími
Zdroj: TASR

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) pravidelne vydáva rebríčky slovenských škôl. Ako avizuje inštitút, tie práve teraz aktualizoval. Hodnotenie škôl je podľa INEKO doplnené o údaje o výsledkoch žiakov v celoštátnych testovaniach piatakov a deviatakov na ZŠ a tiež výsledky absolventov SŠ v externej časti maturitných skúšok, pričom novinkou je pridanie výsledkov z cudzích jazykov na úrovni C1 (v predmetoch anglický a nemecký jazyk).

Prvé miesta v rebríčku po starom

Medzi strednými odbornými školami (SOŠ) obhájili prvé dve miesta v celoslovenskom merítku Obchodná akadémia v Trnave (Kukučínova 2) a SPŠ elektrotechnická na Plzenskej ul. v Prešove. Na tretie miesto postúpila Spojená škola na Slančíkovej v Nitre. V kategórii gymnázií je na prvom mieste Škola pre mimoriadne nadané deti – Gymnázium na Teplickej 7 v Bratislave. Nasledujú Gymnázium Jura Hronca (Novohradská) v Bratislave a Gymnázium sídliace na Poštovej 9 v Košiciach.

Trenčianske SOŠ v TOP 10 v rámci Slovenska

V rámci celoslovenského hodnotenia sa do prvej desiatky v kategórii SOŠ dostali aj dve školy z Trenčína. Pozreli sme sa, o ktoré konkrétne ide.

Medzi najlepšie hodnotené školy sa podľa hodnotenia INEKO dostala OA Milana Hodžu, ktorá v rámci celoslovenského hodnotenia obsadila pekné štvrté miesto so známkou 7,95. Na desiatom mieste skončila Stredná zdravotnícka škola so známkou 7,30.

Čo sa týka trenčianskych gymnázií, tie sa do sa do prvej desiatky v celoslovenskom hodnotení nevyšplhali. Pozreli sme sa teda na ich umiestnenie v rámci Trenčianskeho kra­ja.

V osobitnej kategórii gymnázií bolo najlepšie hodnotené trenčianske Gymnázium Ľudovíta Štúra. Naša škola dostala od INEKO známku 7,7, čo ju vynieslo na prvé miesto v kraji. 12 miesto napokon obsadilo Piaristické gymnázium J. Braneckého so známkou 4,9.

Upozornenie: INEKO upozorňuje, že rebríčky komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Tieto výsledky nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí), nepokrývajú celý obsah vzdelávania a nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom. Rebríčky tak môžu byť užitočným pomocným ukazovateľom pri výbere školy, najmä by však mali pritiahnuť záujem verejnosti k diskusiám o kvalite škôl.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trenčína a okolia

Sledujte nás aj na Instagrame

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM