Prokop Slováček Rôzne

Nevidiaci si môžu tlačiť mapy z internetu. Český server pokrýva aj Slovensko

Internet slúži aj nevidiacim a tí si najnovšie môžu hmatom „prezrieť“ aj celé Slovensko. Možnosť vytlačiť si takúto mapu je svetovým unikátom.

Ilustračný obrázok k článku Nevidiaci si môžu tlačiť mapy z internetu. Český server pokrýva aj Slovensko
Zdroj: internet

Český webový server Mapy.cz, ktorý prevádzkuje spoločnosť Seznam.cz, sprístupnil minulý týždeň novú haptickú mapu celého Slovenska. Vďaka nej je možné na základe vizuálnych máp vygenerovať podklady pre orientáciu pomocou hmatu, čo ocenia predovšetkým nevidiaci. Tlačiť jednotlivé mapy je možné zadarmo. Informoval o tom dnes spravodajský portál Novinky.cz.

Ako to funguje

Haptická mapa je k dispozícii už od roku 2014 aj pre Českú republiku. Celý systém používa špeciálny mapový kľúč generujúci čiernobiele podklady. Tie po tlači na špeciálny papier a po použití tzv. „fusera“ napučia do hmatom čitateľnej podoby. Mapa Slovenska pre nevidiacich je k dispozícii v mierke približne 1:1200.

„Takto jednoducho dostupné haptické mapy štátov sú svetovým unikátom. Nevidiacim ľuďom môžeme v podstate v priebehu niekoľkých minút vytlačiť hmatateľný reliéf ľubovoľného územia Českej republiky a Slovenska. Doteraz používané postupy výroby hmatových máp boli oproti tomu značne časovo náročné," uviedol Radek Seifert, koordinátor služieb strediska ELSA.

Haptické mapy sú výsledkom spolupráce Seznamu.cz s univerzitnými pracoviskami, konkrétne so strediskom Teiresiás Masarykovej univerzity a strediskom Elsa pri ČVUT.

Nevidiaci si môžu tlačiť mapy z internetu. Český server pokrýva aj Slovensko
2
Galéria
Zdroj: internet
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM