Lenka Merava Kultúra

Namaľova vízie, ktoré sa následne stali

V Katovom dome je od včera otvorená výstava Obrazy českého maliara Vlastimila Mahdala z Uhorského Brodu.

Vystavené obrazy sú retrospektívou zahŕňajú zbierku prác od roku 1999 až po súčasnosť. Tento rok je už v poradí jeho štvrtou výstavou.Predtým svoje práce mal v Uhorskom Hradišti, Uhorskom Brode a Skalici. Na nich zobrazuje idey, námety, ktoré má zo života. Ako uviedol maliar sú to prežitky, ktoré človek zažije. Niektoré sú smutné, niektoré sú veselé. „Je to môj svet, ktorý prežívam. Imaginárny svet,ktorý si vytváram pomocou maľby a výrazových prostriedkov,“ poznamenal autor výstavy. Na jednom obraze zobrazuje čierne auto na ceste. „Ide o pohrebný voz, tunel a čakajúceho orola. Je to osobný prežitok pri jednej smrti z rodiny, od tej doby sa snažím zachytávať veselejšie veci. Pesimizmus nerád dávam do obrazov. Najradšej maľujem svoje pocity nápady a veselé veci,“ dodal k obrazu a svojej tvorbe maliar Vlastimil Mahdal.

Z rodiny bol ujo maliar,a tak mal vzor. „Ako malý chlapec som chodil maľovať jelene a alpské krajinky, a tá vôňa ma stiahla. Následne som chodil na výtvarné školy. Zo začiatku mi to nešlo, ale rysy treba vypracovať,“ hovorí o svojich začiatkoch maliar.

V tvorbe využíva kombinovanú techniku olej, akryl, plastika. Najradšej pracuje s oranžovou a červenou, ale aj modrou blankytnou farbou. „Mám rád veselejšie farby,ale záleží to aj na námete. Diváka buď nahnevám, alebo ho nadchnem. Buď sa mu to páči, alebo cíti z toho zlý poci. Dokonca sa mi stalo, že občas predvídam. Kolega, kamarát, keď som maľoval horiaceho jazdca a koňa mi za poludnie oznámil, že v Uhorskom Brode, bolo to ako keby som mal predtuchu dopredu,“ povedal Vlastimil Mahdal. Ďalším prípadom bol desiaty september. „Mal som mal víziu. Maľoval som senzor a pohľad z lietadla a ono sa to vyplnilo. Mávam vízie dopredu,“ uzavrel autor.

Vlastimil Mahdal patrí medzi umelcov inklinujúcich k sugestívnej ,vizuálne diferencovnej malbe so surrealistickým podtextom.Jeho hlavným zdrojom ostáva magické pôsobenie jeho obrazov,ktoré si zachovávajú schopnosť metaforického, poetckého zovšeobecnenia symbolov. Ak vás výstava oslovila môžete si ju pozrieť do 29.septembra.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM