Lenka Merava Rôzne

Najkrajšie sviatky trávi každý inak

Vianoce patria medzi najkrajšie sviatky v roku, kedy sa stretne celá rodina pri štedrovečernom stole plnom vianočných dobrôt . Zdobenie medovníkov, stromčeka či rozdávanie darčekov patrí medzi typické vianočné „aktivity“ nás všetkých .

To , ako trávia Vianoce a či dodržiavajú tradície ľudia v rôznych regiónoch Slovenska, ale i Slováci žijúci v zahraničí, či kde budú tráviť tohtoročný Silvester a či si dávajú novoročné predsavzatia sme sa spýtali niekoľkých občanov našej republiky.

** Dvadsať štyri ročná Jan**a žijúca v Severnom Írsku trávila tohtoročné Vianoce spolu s manželom . Na večeru mali typické oplátky , kapustnicu a filé so šalátom . Ich tradíciou je dať na stôl sviečku , peniaze , chlieb , ovocie a pred večerou dať jeden druhému krížik z medu na čelu. Darčekov si nekupujú veľmi veľa , ale vedia sa tešiť i z maličkostí. Silvestra bude tráviť Janka s manželom a priateľmi u nich doma, pozrú si televízny program a vymyslia zábavu. Novoročné predsavzatia si nedáva.

„Vianoce trávim doma s rodinou. Vianočné jedlo je lososa zemiakový šalát . Tradíciou u nás v rodine je kupovať stromček vždy na poslednú chvíľu. Darčeky kupujeme pred Vianocami , ale keď ide o niečo hodnotnejšie , počkáme si na povianočné zľavy. Silvester budem tráviť na chate s kamarátmi. Predsavzatia si nedávam , iba si v hlave zhrniem , čo všetko som zažil tento rok. Niekoľko cieľov si určím , ale neberiem to veľmi vážne,“ povedal** dvadsaťročný Robo z Košíc.**

Robert (34) z Popradu nám popísal vianočné a silvestrovské dni takto : „Vianoce som strávil s rodičmi . Večeriame okolo 18.hodiny – kapustnicu a zemiakový šalát s kaprom , pred večerou sa pomodlíme . Darčeky kupujeme jeden druhému pred Vianocami , po Vianociach , keď sú zľavy si kúpime už len každý sám , čo uznáme za vhodné. Silvestra budem tráviť doma s rodinou . Predsavzatia si nedávam. Veď načo.“

„Moje Vianoce sú strávené v kruhu rodiny. Medzi typické a hlavne neodmysliteľné jedlá u nás patrí zemiakový šalát s vyprážanou rybou .Takže najskôr vždy začíname modlitbou niečo v tom zmysle že sme radi že sme sa mohli opäť stretnúť za stolom a že nech máme požehnané Vianoce ale vlastne po pravde povedané celú modlitbu mám s mamou záchvaty smiechu pretože môj otec sa pokúša a veľmi profesionálne básnenie a teda vôbec mu to nejde. Potom nasleduje šalátik s rybičkou, oplátka s medom a cesnakom a však ešte pred tým sa u nás prekrajuje jabĺčko aby sme zistili či budeme celý rok zdraví . Kupujeme veľa darčekov – mám malé sestry ,ktoré darčeky milujú ako všetky deti a ich heslo je – čím väčší , tým lepší. P Vianociach mám vo zvyku nakopovať oblečenie sebe , pretože je všetko za polovičné ceny. Tohtoročný Silvester bude u mňa premiéra bez rodiny po prvý krát .Teším sa , že bude strávený v skupinke perfektných báb na byte . Žiadne predsavzatia si nedávam , aj tak ich nikdy nedodržím . Načo sa v niečom obmedzovať? Keď budem chcieť niečo zmeniť , tak to spravím hocikedy a nie práve na nový rok, “ povedala 17-ročná Nika z Dubnice nad Váhom.

Sedemnásť ročná Elena žijúca v chorvátskom meste Zagreb opísala Vianoce a Silvester takto : „Vianoce trávim v kruhu rodiny. 24.12 nejedávame mäso a na večeru máme rybu. Po večeri sa stavia stromček a hlava rodiny dá na postavený stromček hviezdu. O polnoci všetci ideme do kostola a po polnočnej omši rozbaľujeme darčeky . Na druhý deň jedávame kura s mlincima (pozn.red. milcima – typické chorvátske jedlo ). Silvester oslavujem na chate – 2 dni . Predsavzatia si ja osobne nedávam , lebo aj tak na ne onedlho zabudnem.“

Vianoce sú v každej rodine iné. Verím, že aj na tie vaše máte krásne spomienky a aj dnešný Silvester si budete pamätať ešte dlho. Šťastný Nový rok 2011!

Lucia Sluková

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM