Rôzne

Na trenčianskej Pohode sa pilo s rozumom: Alkohol nespôsobil problémy

Na festivale Pohoda tento rok nezaznamenali problémy spôsobené alkoholom, hovoria o tom údaje o festivalových aktivitách. Aké presne?

Ilustračný obrázok k článku Na trenčianskej Pohode sa pilo s rozumom: Alkohol nespôsobil problémy
Zdroj: TASR

Účastníci trenčianskeho festivalu Pohoda tento rok dokázali „piť s rozumom“. Vyplýva to z údajov o festivalových aktivitách, ktoré vyhodnocovali Erik Čížek z fóra Pi s rozumom Slovensko a organizátor festivalu Michal Kaščák vo štvrtok v Bratislave.

Podľa štatistík Ministerstva vnútra (MV) SR sa tento rok v čase konania festivalu v okrese Trenčín stala len jedna dopravná nehoda. Počas kontrol policajti namerali alkohol v krvi dvom vodičom, čo je podľa Čížeka pri festivale s účasťou 30 000 ľudí úplné minimum.

Na festivale Pohoda už 20 rokov nepredávajú tvrdý alkohol a v roku 2018 festival prvýkrát zaviedol odlišné náramky pre návštevníkov pod 18 rokov, aby boli ľahko rozpoznateľní a nepredávali im alkoholické nápoje. Čížek verí, že to by sa mohlo stať tradíciou aj na iných festivaloch. Fórum Pi s rozumom podľa neho na festivale prevádzkuje dve stanovištia a päť hliadok, u ktorých sa môže každý účastník v ktorejkoľvek dennej alebo nočnej hodine otestovať, či to neprehnal s alkoholom, alebo či už môže napríklad šoférovať. Dodal, že až 60 percent ľudí prekvapilo, že majú v krvi zostatkový alkohol. „V tomto roku sa nechal na festivale testovať každý šiesty človek, čo je 5000 ľudí,“ tvrdí Kaščák. Doplnil, že už 20 rokov kontrolujú hladinu alkoholu aj u personálu na festivale.

Podľa Štatistického úradu SR spotreba alkoholu na Slovensku klesá, pričom od roku 1990 klesla skoro o 30 percent, pričom momentálne je približne na úrovni celkového priemeru Európskej únie (EÚ). Výrazne klesá aj spotreba alkoholu u mladistvých. Medzinárodná štúdia o zdraví a so zdravím súvisiacom správaní školákov, ktorá sa realizuje v krajinách EÚ, ukázala, že za osem rokov sa nelegálna spotreba alkoholu u detí do 13 rokov znížila o 52 percent.

Podľa štatistík MV SR však vzrástol na Slovensku v roku 2018 počet dopravných nehôd, pri ktorých bol u vodičov zistený alkohol, o štyri percentá. Štatistiky MV SR tiež uvádzajú, že o 18 percent viac nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane v letných mesiacoch. Rizikoví sú najmä mladí vodiči do 24 rokov, ktorí spôsobia v priemere každú piatu dopravnú nehodu a tiež 21 percent dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu.

Aj takto to vyzeralo na Pohode 2019.

Video: TASR videoservis / Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM