Rôzne Video

Minister Krajniak o testovaní: V tomto bol najhorší Trenčiansky kraj, VIDEO

Podľa ministra Milana Krajniaka má druhé kolo testovania zmysel, čo má byť viditeľné na zariadeniach domovov sociálnych služieb.

Zdroj: TASR/Jakub Popelka

Druhé kolo testovania má zmysel, dá sa to pozorovať na dátach z testovania zamestnancov a klientov domovov sociálnych služieb (DSS). Uviedol to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) v stredu na spoločnej tlačovej konferencii so štátnou tajomníčkou rezortu Soňou Gaborčákovou a riaditeľom odboru krízového manažmentu a bezpečnosti rezortu Jánom Hudákom.

Opakované pretestovanie podľa Krajniaka umožňuje buď zachytiť nástup nákazy a urobiť opatrenia tak, aby sa situácia stabilizovala, alebo opačne – zachytiť nákazu, ktorá sa rozvinula až neskôr.

Výsledky

Ako dodal, v celoslovenskom meradle bolo pretestovaných 56 336 ľudí z DSS, z toho 1 153 bolo pozitívnych (2,05 %). Medzi zamestnancami bola miera pozitivity 1,45 % a medzi klientmi 2,45 %.

Najviac pozitívne testovaných v rámci zariadení sociálnych služieb bolo v Trenčianskom kraji (304).

V Žilinskom ich bolo 232, v Prešovskom 185, Trnavskom 178, v Nitrianskom 111, v Banskobystrickom 86, v Košickom 39 a v Bratislavskom 18.

Snaha ministerstva

Gaborčáková zároveň poznamenala, že rezort sa snaží poskytovateľom sociálnych služieb pomáhať. Okrem iného spomenula infekčný príspevok, prispievanie na výživové doplnky i zásobovanie ochrannými prostriedkami. „Testovanie nás stálo v druhej vlne 1,2 milióna eur na tieto naše zariadenia a ďalej očakávame výdavky, keďže každé dva týždne budeme testovať tých zamestnancov a indikovaných klientov v DSS, vo výške 1,6 milióna eur navyše,“ dodala.

Rezort sa zároveň snaží aj o zavedenie príplatku na hygienický štandard zamestnanca – aby zamestnanci dostali príspevok 200 eur na ochranné pomôcky aj za prvú vlnu pandémie, ale aj počas druhej vlny.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM