Marek Vatraľ Rôzne Správy

Meteorológia varujú Trenčanov: Výstraha platí nielen pre starých ľudí a tehotné ženy

V Trenčíne je v týchto dňoch nadmieru prašno. A to až tak, že meteorológovia odporúčajú citlivým osobám obmedziť pohyb vonku.

Ilustračný obrázok k článku Meteorológia varujú Trenčanov: Výstraha platí nielen pre starých ľudí a tehotné ženy
Zdroj: TASR

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre okres Trenčín upozornenie na smogovú situáciu pre častice PM10.

„Výstraha pred závažnou smogovou situáciou nasleduje po prekročení výstražného prahu 150 µg/m3 vyjadreného ako 12-hodinový kĺzavý priemer koncentrácie častíc PM10 a súčasne podľa vyhodnotenia vývoja znečistenia ovzdušia na základe meteorologickej predpovede,“ konštatuje SHMÚ na svojej stránke.

Meteorológovia vysvetľujú príčiny smogovej situácie kvôli vysokým emisiám PM10 z cestnej dopravy a z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov a nepriaznivé rozptylové podmienky. „Platnosť upozornenia sa začala o 4.00 hodine dňa 22.1. 2019 do odvolania,“ dodáva SHMÚ.

„K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej srdcovo – cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy,“ uvádzajú meteorológovia.

Pre obmedzenie zbytočnej expozície častíc PM10 v čase so zvýšenými koncentráciami v ovzduší považujú za vhodné obmedziť dobu pobytu vonku, skrátiť vetranie obytných miestností, taktiež obmedziť fyzickú námahu vonku (fyzická práca, športové aktivity). Meteorológovia tiež odporúčajú dodržiavať zásady pri lokálnych vykurovaciích systémoch, ako nespaľovať odpad vrátane odpadového dreva, keďže pritom vznikajú okrem PM10 aj ďalšie toxické látky. V prípade kúrenia drevom používať drevo dobre vysušené (malo by sa sušiť 1–2 roky) a udržovať spaľovanie paliva pokiaľ možno v optimálnych podmienkach – teda pravidelne čistiť kotol a komín, prikladať radšej častejšie po menších dávkach, nastaviť regulačné klapky tak, aby mal vzduch prístup k palivu, nedusiť oheň, ak je to možné, udržovať teplotu za kotlom medzi 150–250°C.

„Pokiaľ je to možné, vymeniť staré spaľovacie zariadenie za moderný kotol s nízkymi emisiami škodlivých látok. Obmedzenia je potrebné dodržiavať a aktivity časovo obmedzovať tým viac, čím vyššie sú koncentrácie častíc PM10 v ovzduší a čím rizikovejší z hľadiska zdravia sú exponovaní jedinci,“ odkazujú pracovníci SHMÚ.

Foto: ilustračné

Smog je zrejme daň za pohodlný život v našom krásnom meste. Neuvažujete napríklad o návšteve Tatier?

Zdroj: Dnes24.sk

Podľa meteorológov bude chladné počasie v Trenčíne trvať aj najbližšie dni

FOTO: Trenčín zahalila zima a sneh
48
Galéria
Zdroj: Marek Vatraľ / Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM