Rôzne

Knižnica v Trenčíne sa prerába: Letnú čitáreň dočasne presťahovali, FOTO

Verejná knižnica Michala Rešetku bude mať vďaka novému výťahu bezbariérový vstup. S čím všetkým sú práce spojené?

Ilustračný obrázok k článku Knižnica v Trenčíne sa prerába: Letnú čitáreň dočasne presťahovali, FOTO
5
Galéria
Foto: Marek Vatraľ

V budove Verejnej knižnice Michala Rešetku na Jaselskej ulici v Trenčíne pribudne nový výťah. Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) ako zriaďovateľ knižnice tak umožní bezbariérový vstup do trenčianskej bibliotéky aj obyvateľom s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Ako informovala riaditeľka knižnice Gabriela Krokvičková, nový výťah bude mať nosnosť 630 kilogramov, celkové náklady z rozpočtu TSK predstavujú viac ako 100 000 eur. Na nádvorí pribudne aj mestský mobiliár, knižničné prostredie dotvorí výsadba zelene.

Zhotoviteľ sa zaviazal zrealizovať práce na vybudovaní prístavby nového výťahu do šiestich mesiacov. „Súčasťou stavby sú aj stavebné a sadové úpravy na nádvorí, preložka rozvodu vody, kanalizačnej šachty, vyhrievacích telies, preloženie potrubia na vykurovanie a elektroinštalácia výťahu,“ priblížila Krokvičková.

Letná čitáreň, ktorá každoročne počas prázdninových mesiacov oživuje nádvorie Verejnej knižnice M. Rešetku v Trenčíne, je toto leto vzhľadom na stavebné práce dočasne presťahovaná na neďalekú terasu prevádzky Korzo na Hviezdoslavovej u­lici.

„Čitateľské menu napriek tomu zostáva nezmenené, obľúbenú službu poskytujeme širokej verejnosti naďalej bezplatne, každý pondelok a štvrtok, až do 5. septembra,“ uviedla riaditeľka.

Okrem stavebných prác sa na nádvorí knižnice realizuje aj sprievodný archeologický výskum. Výkopové práce pri stavbe výťahovej šachty odhalili zaujímavé nálezy v podobe vzácnej keramiky zo 17. a 18. storočia.

„Črepy keramických nádob boli zachytené zhruba v hĺbke jeden meter od úrovne súčasného terénu. Datovať sa dajú do obdobia včasného novoveku, uložené budú v depozitári Trenčianskeho múzea v Trenčíne," priblížil archeológ Trenčianskeho múzea Peter Schreiber.

Pozrite si aj zábery z prestavby.

FOTO: Prístavba výťahu v trenčianskej knižnici naberá reálne kontúry
5
Galéria
Zdroj: Verejná knižnica M. Rešetku

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM