Marek Vatraľ Rôzne Správy

Kliešte sa už prebudili: LOKALITY v okrese Trenčín, kde môžete natrafiť na nakazených parazitov!

Na kliešťov si treba dávať pozor. Pozrite, kde všade sa v okrese Trenčín nachádzajú prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy.

Ilustračný obrázok k článku Kliešte sa už prebudili: LOKALITY v okrese Trenčín, kde môžete natrafiť na nakazených parazitov!
Zdroj: TASR

Láka vás už jarné počasie do prírody? Nepodceňujte preto svoju ostražitosť. V tejto súvislosti vám môžu byť nápomocné aj nasledujúce riadky o nebezpečnom výskyte kliešťov v našom okolí.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) informoval, že výskyt kliešťov zaznamenali tento rok rekordne skoro a to už vo februári.

Kde striehnu?

„Vyskytujú sa v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra, v záhradách, v parkoch i v lesoch, ale v posledných rokoch v dôsledku klimatických zmien sa dostávajú aj do vyšších zemepisných polôh, až do nadmorskej výšky nad 1000 metrov,“ upozornili odborní pracovníci ÚVZ SR s tým, že kliešte striehnu na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov.

„Infikované kliešte prenášajú nepríjemné ochorenia, najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu,“ dvíhajú varovný prst odborníci.

Ohniská v okrese Trenčín

V súvislosti s druhým menovaným ochorením zverejnil ÚVZ SR aj zoznam prírodných ohnísk kliešťovej encefalitídy na Slovensku. A nachádzajú sa v ňom aj lokality v našom okrese. Kde si teda treba dať v Trenčianskom okrese zvýšený pozor?

  • oblasť pohoria Biele Karpaty, tj. pravá strana rieky Váh
  • oblasť Považského Inovca
  • v severnej časti Strážovská vrchovina

Ako ho dostať z tela?

Odborní pracovníci ÚVZ SR poskytli aj postup, ako správne vybrať kliešťa prisatého na tele. „Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly, kývavým pohybom bez točenia. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť kliešťa. Treba vybrať celé telo aj s hlavičkou. Ak nie je poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (lieh, jódová tinktúra) použite prípravok s obsahom alkoholu,“ uviedli a doplnili, že ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trenčína a okolia

Sledujte nás aj na Instagrame

Jar sa pomaly, ale isto začína prebúdzať

Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM