Rôzne Video

Kaštieľu v Čachticiach vdýchnu život: Plánujú tam výstavy, svadby i kaviareň, VIDEO

Zrekonštruujú Draškovičov kaštieľ v Čachticiach, ktorý v 90. rokoch slúžil aj ako bar či diskotéka a zostali tam z tých časov stopy po streľbe.

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) zrekonštruuje za 2,8 milióna eur Draškovičov kaštieľ v Čachticiach. Okrem vlastných zdrojov kraj využije aj prostriedky z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP). Informoval o tom predseda TSK Jaroslav Baška.

Viac správ zo Slovenska

Financie

„Príprava projektu trvala niekoľko rokov. Som rád, že sa nám podarilo uspieť a časť rekonštrukcie kaštieľa môže byť financovaná z finančného mechanizmu EHP. Obnova vrátane nových expozícií a zriadenia kaviarne bude stáť približne 2,8 milióna eur. Z tejto sumy je 800 000 eur príspevok z grantu EHP. Vznikne tu napríklad turisticko-informačné centrum, ktoré pomôže rozvoju cestovného ruchu v Čachticiach a okolí,“ povedal Baška.

Podľa riaditeľa Trenčianskeho múzea v Trenčíne Petra Martiniska nové expozície doplnia stály inventár múzea a budú rozmiestnené v celom priestore kaštieľa vrátane suterénu.

Správy z Trenčianskeho kraja

Výstavy a kaviareň

„V rámci expozícií sa zameriame na Alžbetu Báthoryovú, vinárstvo v Čachticiach, spolok Tatrín či dobové bývanie v kaštieľoch. Časť priestorov chceme využiť na prednášky, svadby či spoločenské udalosti,“ doplnil riaditeľ.

Okrem služieb turisticko-informačného centra a nových expozícií vznikne podľa neho v priestoroch Draškovičovho kaštieľa aj kultúrno-kreatívne centrum zamerané na muzeálno-pedagogické aktivity a kultúrne podujatia či odborné aktivity a tiež kaviareň pre návštevníkov a turistov. Komplexná obnova kaštieľa by mala byť ukončená do 30. apríla 2024.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Takto to tam vyzerá.

FOTO: Draškovičov kaštieľ v Čachticiach čaká rekonštrukcia
8
Galéria
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM