Rôzne

Chátrajúcu budovu pri bývalom kine Hviezda zbúrajú: Čo tam napokon bude?

Chátrajúcu budovu na Ulici kniežaťa Pribinu v Trenčíne zbúrajú. Práce na odstránení budovy sa začnú koncom tohto týždňa. V prvej fáze pôjde o vypratávanie a vyčistenie jej priestorov. Spolu s budovou odstránia i garáž. Povrch pozemku následne zarovnajú a upravia.

Ilustračný obrázok k článku Chátrajúcu budovu pri bývalom kine Hviezda zbúrajú: Čo tam napokon bude?
Zdroj: Mesto Trenčín

Ako informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová, suterén budovy vedľa kina Hviezda bol kedysi využívaný na sklady a archív, bola tu pobočka štatistického úradu, oddelenie cudzineckej polície a v minulosti tu bola i práčovňa. Väčšina budovy slúžila ako kancelárske priestory.

Dnes je dom i vďaka „návštevám“ rôznych ľudí v dezolátnom stave. I keď mesto viackrát zadebnilo prístupy do vnútra, väčšinou si poradili a násilím sa dostali dnu, kde potom mnohokrát zasahovala mestská polícia.

Kým vedľajšia budova bývalého kina Hviezda je národnou kultúrnou pamiatkou, v tomto prípade ide o stavbu bez pamiatkovej hodnoty. „Objekt nie je evidovaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu ako národná kultúrna pamiatka a ani sa nenachádza v Mestskej pamiatkovej rezervácii Trenčín,“ potvrdila Lucia Pavolková z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne.

Povolenie na búracie práce má mesto už od roku 2016. Statický posudok hovorí o tom, že budova z architektonického a historického hľadiska nie je významná. Jej poškodenosť je na úrovni 70,9 % a jej hodnota je na ôsmich percentách všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti.

V statickom posudku sa zároveň uvádza, že „*investícia do rekonštrukcie budovy, aby bola využiteľná, by prevyšovala sumu, ktorá by zodpovedala investícii do jej demolácie a postavení novej budovy*“.

Podľa hlavného architekta mesta Trenčín Martina Beďatša búranie stavby nesúvisí so žiadnou konkrétnou výstavbou na tomto mieste, ide len o odstránenie spustnutej stavby a úpravu okolia. V spracovávaných zmenách a doplnkoch územného plánu mesta je okolo Hviezdy navrhnutý blok kultúry. „Konkrétne v priestore, kde je objekt na zbúranie, sa do budúcna počíta s klubom s kaviarňou a malou scénou na koncerty, divadlo a podobne,“ uviedol Beďatš.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trenčína a okolia

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM