Filip Chudý Rôzne

Cestujúci sa potešia: Prímestská doprava v okolí Trenčína je zľavnená

Ak využívate autobusovú verejnú hromadnú dopravu, potom sa môžete tešiť. Pozrite, aká akcia prebieha.

Ilustračný obrázok k článku Cestujúci sa potešia: Prímestská doprava v okolí Trenčína je zľavnená
Zdroj: TASR

Európsky týždeň mobility (ETM) prebieha od pondelka 16. do nedele 22. septembra. V roku 2002 ho zaviedla Európska komisia a je najväčším a najrozšírenejším podujatím, ktorého cieľom je ovplyvniť mobilitu, mestskú dopravu a zlepšiť zdravie a kvalitu života občanov. Umožňuje mestám či obciam vyskúšať si alternatívy trvalo udržateľnej dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, chôdza či cyklistika.

V rámci celoeurópskej kampane za udržateľnú mestskú mobilitu môžu počas celého tohto týždňa lacnejšie cestovať aj obyvatelia Trenčianskeho kraja. „Verejnosť cestujúca prímestskou autobusovou dopravou v rámci Trenčianskeho kraja sa v tomto týždni môže tešiť na lacnejšie cestovné,“ informoval na svojej stránke Trenčiansky samosprávny kraj (TSK).

„Osoby, ktoré si zakúpia obyčajný jednosmerný cestovný lístok zaplatia za zľavnený jednosmerný lístok podľa príslušného tarifného pásma platného cenníka prímestskej autobusovej dopravy,“ vysvetlil Radovan Hladký, ktorý je poverený riadením odboru dopravy Úradu TSK.

Zľavnené cestovné tak zaplatia tí, ktorí bežne cestujú v autobusoch prímestskej dopravy bez nároku na zľavu. Cena lístka pre ostatné kategórie cestujúcich zostane nezmenená. Trenčianska župa sa do kampane nezapojí jediná, lacnejšie cestovné ponúknu verejnosti aj ďalšie samosprávne kraje.

Spoločným záujmom všetkých zapojených krajín, miest a obcí do ETM je pritom znížiť emisie uhlíka, zlepšiť kvalitu ovzdušia a urobiť z mestských častí príjemnejšie miesta pre život. Témou aktuálneho ročníka kampane, ktorá kladie dôraz na najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky, je Bezpečná chôdza a cyklistika so sloganom PREJDIME SA SPOLU!

V minulom roku sa do kampane zapojilo celkom 54 krajín s počtom 2792 zaregistro­vaných samospráv. Z celkového počtu bolo 54 slovenských miest a obcí, pričom účastníkov kampane každým rokom pribúda.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM