Rôzne

Cesta na Trenčiansky hrad sa vynoví: Voziť nás bude aj vláčik

Pripravuje sa veľká investícia na Čákovom hrade. Cestu k južnému opevneniu hradu majú takto zrekonštruovať.

Ilustračný obrázok k článku Cesta na Trenčiansky hrad sa vynoví: Voziť nás bude aj vláčik
17
Galéria
Zdroj: Adam Stečák

Mesto Trenčín v rámci medzinárodného projektu Trenčín, Bučovice, chránime európske tradície (TreBuChET) zrekonštruuje z eurofondov za viac ako 500 000 eur prístupovú cestu k južnému opevneniu Trenčianskeho hradu, chodník okolo Čerešňového sadu a osadí nový mobiliár. Zámer na vyhlásenie verejného obstarávania schválilo v stredu (5. 2.) trenčianske mestské zastupiteľstvo.

Ako informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová, chodník okolo Čerešňového sadu s dĺžkou 430 metrov a šírkou dva metre bude súčasťou debarierizácie lesoparku Brezina. Z Čerešňového sadu sa napojí na existujúce chodníky a schody, ktoré vedú k Pamätníku umučených. Ukončený bude napojením na „otoč“ prístupovej cesty k južnému opevneniu hradu.

Súčasťou projektu TreBuCET bude i rekonštrukcia prístupovej cesty v lesoparku Brezina k južnému opevneniu Trenčianskeho hradu. Dnes je prístup k južnému opevneniu len po nespevnenej lesnej ceste. Na konci zrekonštruovanej cesty je navrhovaný „otoč“.

„Počíta sa tu s vyhliadkovými jazdami vláčikom s turistami, ktorý bude premávať z centra Trenčína po Kukučínovej ulici do lesoparku s konečnou stanicou pri južnom opevnení hradu. Dĺžka prístupovej cesty aj s obratiskom je takmer 580 metrov a šírka 3,3 metra. Okrem turistického vláčika bude slúžiť i chodcom a cyklistom. Na otoč sa bude napájať nový štrkový chodník, ktorý povedie k hradnému opevneniu,” uviedla Ságová.

Medzinárodný projekt TreBuChET je spoločným projektom Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), moravského mesta Bučovice a mesta Trenčín. Celkové oprávnené výdavky projektu sú takmer tri milióny eur. Spolupráca partnerov na projekte umožní otvorenie v súčasnosti pre turistov neprístupného južného opevnenia Trenčianskeho hradu, ktorého rekonštrukcia je v gescii TSK, vybudovanie a skultúrnenie prístupu k Trenčianskemu hradu cez Čerešňový sad a revitalizáciu, skultúrnenie a oživenie Lesoparku Kalvária a Hradiska v Bučoviciach.

„Momentálne nás čaká verejné obstarávanie. Po ukončení prác v rámci europrojektu na Brezine zo strany Trenčianskeho samosprávneho kraja, bude nasledovať archeologický prieskum platený z rozpočtu mesta, a potom samotné práce. Tie by mali trvať tri mesiace,“ uzavrela hovorkyňa.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Prinášame aj zábery Trenčianskeho hradu v zime.

FOTO: Trenčiansky hrad v zime
17
Galéria
Zdroj: Adam Stečák

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM