Rôzne

Čaputová vymenovala nových sudcov: Posily sú aj v Trenčianskom kraji, FOTO

Prezidentka vymenovala do funkcie 12 nových sudcov všeobecných súdov. Posily sú aj v Trenčíne a Bánovciach nad Bebravou.

Ilustračný obrázok k článku Čaputová vymenovala nových sudcov: Posily sú aj v Trenčianskom kraji, FOTO
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok 1. októbra v Prezidentskom paláci v Bratislave vymenovala do funkcie 12 nových sudcov všeobecných súdov bez časového obmedzenia. Hlava štátu vo svojom príhovore vyjadrila očakávanie, že sudcovia budú vykonávať svoju funkciu nezávisle a že svoju nezávislosť nebudú vnímať ako vlastné privilégium či výsadu, ale ako ústavné právo občanov, ktorí budú očakávať spravodlivosť.

Očakávania Čaputovej

„Očakávame tiež, že počas rokov svojho pôsobenia nestratíte úctu k zmyslu a étosu svojho povolania. Nesmie sa nám zopakovať situácia, aby ľudia, ktorí majú byť stelesnením výkonu spravodlivosti, slúžili iným záujmom. A očakávame aj, že hodnoty a pravidlá, ktoré už dnes stelesňujete ako sudcovia, budete rešpektovať a dodržiavať aj ako súkromné osoby," vyhlásila prezidentka. Osobná integrita je podľa jej slov základ, na ktorom stojí celé budúce pôsobenie novovymenovaných sudcov.

Čaputová im zároveň pripomenula, že sa stávajú súčasťou sudcovského stavu vo chvíli, keď si musí nanovo získavať a budovať dôveru verejnosti. „Žiaľ, príliš veľký počet individuálnych zlyhaní a nedostatočná reakcia na ne zvnútra sudcovského stavu spôsobili, že nedôvera voči súdnictvu dosiahla kritickú úroveň. Dnešná situácia nás vystríha, aké je nebezpečné, ak sa k individuálnym zlyhaniam pristupuje benevolentne a ak sa sudcovská kolegialita uplatňuje príliš široko," skonštatovala hlava štátu.

Nové sudkyne v regióne

Novovymenovanými sudcami sú i Mária Šadláková (hosťujúca sudkyňa pre obvod Krajského súdu v Trenčíne) a Alexandra Čerňanská Pindejová (Okresný súd Bánovce nad Bebravou).

Prezidentka novovymenovaným sudcom adresovala, že k obnoveniu a posilneniu kreditu sudcovského stavu na Slovensku môžu veľmi prispieť. „Od tohto dňa je vašou úlohou chrániť zákonnosť. Vaše povolanie je veľmi náročné, ale aj dôstojné a spoločensky nesmierne prospešné,“ uviedla prezidentka.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Takto to vyzeralo v Prezidentskom paláci počas slávnosti.

Novovymenovaní sudcovia všeobecných súdov
7
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM